ANTALYA HABERLERİ

ÇOK KRİTİK AŞI UYARISI

HABER MERKEZİ
17.04.2021 - 09:29 |Son Güncelleme :

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, koronavirüs aşısı hakkı olup çeşitli gerekçelerle aşı yaptırmayanlara çok sert tepki gösterdi. Özkan, “Birkaç delinin kuyuya attığı taşı maalesef 40 akıllı çıkaramıyor” dedi.

HABER MERKEZİ

AKDENİZ Üniversitesi Rektörü, Antalya Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlenen Özkan, ramazan ayına yönelik iki haftalık kısmi kısıtlama kararları ve aşılama sürecine ilişkin kritik değerlendirmeler yaptı. Aşı hakkı olup çeşitli gerekçelerle aşı yaptırmayanlara tepki gösteren Özkan, “Bu virüsle bütün dünya savaşıyor. Elimizde de tek bir silah var o da aşı. Ama birkaç delinin kuyuya attığı taşı maalesef 40 akıllı çıkaramıyor” diye konuştu.

ÖLÜMÜ GÖRSELER AŞI OLURLAR

Aşı çalışmaları devam ettiği dönemde gönüllü olduğunu ve Çin aşısı yaptırdığını hatırlatan Özkan, “Ben o zaman, ‘Ya aşı olacağız ya da kovid’ demiştim. Bu sözümü de tekrarlıyorum. Ama görüyorum ki toplumda aşı konusunda ciddi bir bilgi kirliliği var. Aşı yaptırmaktan kaçınanların yakın çevresinde kesinlikle kovid nedeniyle ölüm yaşanmamıştır. Yaşansa önce onlar aşı olurdu” dedi.

ÇOK KRİTİK AŞI UYARISI

GRİP AZALDI NEDENİ MASKE

“İnsanlık aşıyı 100 yıldır kullanıyor” diyen Rektör Özkan, şöyle devam etti: “Maske kullanımı için de aynı şeyi yaptılar. Aşı ve maske karşıtlığının bilimsel hiçbir yanı yok. Maske taktığımızdan beri çevrenizde grip olan kişi görüyor musunuz? Çok az. Neden? Çünkü maske takıyoruz. Bu durum kovid için de geçerli. Aşı yaptıranlar hastalığı kapıyor ama çok kolay atlatıyor. Aşının önemini kavramak için bundan daha büyük delil var mı.”

ARALARINDA FARK YOK

“Aşıya yönelik bu yaklaşımla ‘Maya takvimine göre 2012 yılında kıyamet kopacak. Marduk dünyaya çarpacak’ deyip kasabalara sığınılması arasında hiçbir fark yok. Sosyal medya bu etkiyi yaratıyor. İnsanlar da çipi falan konuşuyor. Yeni doğan bebeklerine aşı yaptıranlar kovid aşısını sorguluyor. Bunlar çok anlamsız şeyler. Bu salgını bitirmek istiyorsak sadece Türkiye değil, dünyanın yüzde 60’ı aşı olmalı. Bu orana ulaşmak için de her yolu denemek zorundayız.”

ÇOK KRİTİK AŞI UYARISI

DOĞRU ANLATMALIYIZ

“Bakan Bey’in açıkladığı aşı ikna timleri de bu yollardan biri. Alanında yetkin isimler virüsün yenilmesi için aşının ne kadar önemli olduğunu doğru bir dille anlatmalı. Ünlü isimler bu sürece daha çok destek vermeli. Çünkü toplumda belli bir yeri olan insanların söylemleri bu tür konularda gerçekten çok etkili oluyor. Bilinçli her birey çevresine aşının bu savaştaki tek silahımız olduğunu anlatmalı. Bunu yaparsak başarılı olacağımızı düşünüyorum.”

HERKES TİTİZ OLMALI

Salgının durdurulmasına yönelik tedbirlerin turizm kentlerini daha fazla etkilediğini kaydeden Özkan, “Turizm sektörünün zarar görmemesi için tam kapanma önerileri de geliyor. Tabii bu süreçte her şeyi düşünmek gerekir. Ekonomik veriler de çok önemli. O yüzden kademeli olarak birtakım tedbirlerin alınması bana göre de doğru. Eğer daha ağır kısıtlamaların gündeme gelmesini istemiyorsak herkes titiz davranmalı, maske, mesafe, hijyen kurallarına uymalı” diye

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ÇOK KRİTİK AŞI UYARISI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Nisan 2021 tarihinde saat 09 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÇOK KRİTİK AŞI UYARISI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Mayıs 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:18
 • Güneş
  05:50
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  19:58
 • Yatsı
  21:24
Sayfa Başı