Çocuklarda böbrek reflüsüne dikkat

Güncelleme Tarihi:

Çocuklarda böbrek reflüsüne dikkat
Oluşturulma Tarihi: Nisan 30, 2018 11:51

Çocuklarda böbrek reflüsüne dikkat

Haberin Devamı

 

ANTALYA, (DHA) - MEMORİAL Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. A. Egemen İşgören, böbrek iltihabı geçiren çocukların yüzde 25-40'ında görülen böbrek reflüsünün, tedavi edilmediğinde böbrek yetmezliğine yol açabilen ciddi bir hastalık olduğunu söyledi.

Çocukluk çağında sık görülen böbrek reflüsü, aileler ve özellikle ikiz çocuklar üzerinde yapılan çalışmalara göre genetik yatkınlığa bağlı olarak ortaya çıkıyor. Kardeşinde böbrek reflüsü bulunan çocuklarda reflü gelişimi yüzde 30, anne babasında aynı hastalık bulunan çocuklarda ise yüzde 70 oranında görülüyor. Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. A. Egemen İşgören, ailesinde böbrek reflüsü hikayesi bulunan çocukların bu açıdan sağlık taramasından geçmesi gerektiğini söyledi.

GENETİK YAPISAL BOZUKLUKLAR EN ÖNEMLİ NEDEN

Op. Dr. A. Egemen İşgören, böbrek reflüsünün idrar kesesinde toplanan idrarın, normalin tersine böbreklere geri akması olarak tanımlandığını kaydetti. Böbrek reflüsünün; idrar kanalının, mesaneye açıldığı noktanın genetik yapısal bozukluğundan kaynaklanabileceği gibi idrar kesesinin dışarı açıldığı noktadaki anatomik veya fizyolojik bir darlıkla da oluşabildiğine değinen Dr. İşgören, "Bu anomaliler nedeniyle idrar kesesinde toplanmış olan idrar böbreklere geri akar ve bu durum böbreklerin hem yüksek basınçlı hem de kirli idrarla temasına yol açar. Bu durum, uzun dönemde böbreklerin hasar görmesine yol açabilir" dedi.

BÖBREK YETMEZLİĞİNE YOL AÇABİLİR

İleri derecede reflüde, idrarın tamamının dışarı atılamadığını ve bekleyen idrarda bakterilerin çoğaldığına değinen Dr. İşgören, bunun enfeksiyona yol açtığını kaydetti. Çocukların idrar yaparken zorlandığını ve yüksek ateş sorunu yaşadığına işaret eden Dr. Egemen İşgören, şu bilgiler verdi:

"Enfeksiyon böbreklere ulaşırsa böbrek iltihabı ve buna bağlı böbrek hasarı gelişir. Oluşan böbrek hasarı böbrek kan akımını bozarak yüksek tansiyona neden olabilir. Çocukluk çağı hipertansiyonunun en önemli sebeplerinden biri de böbrek reflüsüdür. Sık sık ateşli idrar yolları enfeksiyonu geçiren çocuklarda, ailesinde böbrek reflüsü hastası olanlarda veya idrar yapmakta zorlananlarda, böbrek reflüsü sorunu akla gelmeli ve bu yönde kişi değerlendirilmelidir. Böbrek iltihabı geçiren çocukların yüzde 25-40'ında görülen böbrek reflüsü, tedavi edilmediğinde böbrek yetmezliğine yol açabilen ciddi bir hastalıktır."

'ÇOCUK BÜYÜDÜKÇE KENDİLİĞİNDEN GEÇEBİLİR'

Böbrek reflüsünün tedavisinin, hastanın yaşına, reflünün derecesine ve nedene göre farklılık gösterdiğini anlatan Dr. İşgören, "Çocuk büyüdükçe, üreter de uzar ve bozulan kapak mekanizması işlevsel hale gelebilir. Bu durumda reflü kendi kendine geriler ya da tamamen ortadan kalkar. Böyle bir ihtimale karşı uygun hastalar yakın takip ve önleyici antibiyotik tedavileri ile izleme alınabilir" dedi.

'SÜNNET TEDAVİNİN BİR PARÇASIDIR'

Dr. İşgören, böbrek reflüsü teşhisi konulan erkek çocuklarda sünnetin de tedaviye önemli katkısı bulunduğunu ifade etti. Sünnet olan çocukların, olmayanlara göre idrar yolları enfeksiyonu geçirme oranının daha düşük olduğunu belirten İşgören, erkek çocuklarda idrar yolları enfeksiyonlarını azalttığı bilinen sünnetin, tedavinin bir parçası olarak tavsiye edildiğini vurguladı.

İLERİ DERECEDE REFLÜ CERRAHİ GEREKTİRİR

Op. Dr. A. Egemen İşgören, böbrek reflüsünün ilerlediği durumlarda, böbrek fonksiyonlarında etkilenme tespit edilen hastalarda, uygun tedavi ile idrar yolu enfeksiyonlarının kontrol altına alınamayan kişilerde ya da takip ile reflü derecesi gerilemeyen vakalarda cerrahiye başvurulduğunu kaydetti. Cerrahide, reflünün düzeltilmesinin endoskopik, laparoskopik veya açık ameliyatlarla gerçekleştirilebildiğine değinen Dr. İşgören, "Açık cerrahi ile reflü düzeltilmesi idrar kanallarının idrar kesesine giriş noktalarının yeniden şekillendirilmesine dayanır. Bu yolla yapılan işlemler,

yüzde 92 - 98 gibi çok yüksek başarı oranlarına sahiptir" dedi.

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!