ANTALYA HABERLERİ

ÇİÇEKTE YILBAŞI BEREKETİ

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
03.01.2021 - 09:40 |Son Güncelleme :

Süs bitkileri ve kesme çiçek sektörü için 2020 yılını değerlendiren Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (OAİB) Başkanı İsmail Yılmaz, ‘Bu zorlu yılı büyük yara almadan atlattık. Pandemiye rağmen bu yıl kaybımız sadece yüzde 1.5” dedi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’DAN yapılan çiçek ihracatı yıl sonu itibarıyla üreticinin yüzünü güldürdü. Yeni yıl öncesi seralarda üretilen çiçekler, dalı 6-7 sente başta Avrupa olmak üzere, dünyanın her yerine ihraç edildi. Kesme çiçek sektörü, 2020’nin tüm olumsuzluklarına rağmen yılı, yok denecek kadar az bir kayıpla kapattı. Pandemi nedeniyle mart ayından itibaren sektörde yüzde 40’lara yakın sert düşüşler yaşandığını söyleyen Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (OAİB) Başkanı İsmail Yılmaz, “Yaz döneminde ihracatımızda yeniden yüzde 60 civarında bir genişleme oldu. Yıl sonu itibariyle geçen yıla göre sadece yüzde bir buçukluk bir kaybımız söz konusu” dedi.

İHRACAT YÜZ GÜLDÜRDÜ

Bu seneki olumsuz gelişmelere rağmen üretim, satış ve ihracat rakamlarında önceki yılla kafa kafaya gelindiğini belirten Yılmaz, “Bu yıl çiçek ihracatını, 110 milyon dolar döviz getirisiyle kapattık. Sektör için sevindirici bir durum. Son zamanlarda Hollanda’ya ve İngiltere’ye uçuş yasakları geldi. Bu kararlar sektörü kısmen de olsa etkiledi. Ama süs bitkileri ihracatı için büyük bir kayıp söz konusu değil” diye konuştu.

KARANFİL BİR NUMARA

Christmas ve yılbaşı döneminde Avrupa ülkelerine en çok satılan ürünleri sıralayan İsmail Yılmaz, “İhracatımızın temel taşını yine karanfil oluşturuyor. Kesme çiçek ihracatında bir numara olan karanfil, pandemi yılında da bizim lokomotif ürünümüz oldu. Kesme çiçeğin yanında noel döneminde yoğun çelenk gönderimimiz de oldu. Bu ay Antalya’dan Avrupa’ya yaklaşık 1 milyon 200 bin civarında çelenk gönderimi sağlandı” şeklinde bilgi verdi.

BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR

İsmail Yılmaz şunları söyledi: “Pandemi nedeniyle alınan sınır kapılarının kapanması kararı, ne kadar süre devam edecek bilmiyoruz. Bu nedenle ciddi bir belirsizlik söz konusu. Uzun süre devam edecekse, sektör bundan olumsuz etkilenir. Umuyoruz ki kısa sürede kapılar tekrar eski açık günlerine geri döner.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ÇİÇEKTE YILBAŞI BEREKETİ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ocak 2021 tarihinde saat 09 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÇİÇEKTE YILBAŞI BEREKETİ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2021, Salı
 • İmsak
  06:10
 • Güneş
  07:29
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  18:52
 • Yatsı
  20:06
Sayfa Başı