ANTALYA HABERLERİ

BİLİM İNSANLARI UYARMIŞ

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
01.02.2021 - 09:26 |Son Güncelleme :

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, su altı inceleme ekibiyle dört yıl önce Düden Şelalesi’ne dalış yaptıklarını ama uyarılarının dinlenmediğini söyledi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’DA son günlerde kirlilik ve pis kokuyla gündeme gelen Düden Çayı’nda yaşanan tahribat yapılan bilimsel dalışlarla tespit edildi. Tahribatın geri döndürülemez boyutta olduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, atık sızıntılarını 4 yıl önce yaptıkları dalışlarla saptadıklarını söyledi. Bir rapor hazırlayıp ilgili kurumları uyardıklarını ifade eden Mehmet Gökoğlu, ancak o dönemde gereken önlemlerin alınmadığını dile getirdi.

BALIK SÜRÜLERİ KALMADI

Düden Şelalesi’nin altında yaptıkları bilimsel dalışlarla ilgili bilgi veren Gökoğlu, “2012’de dalış yaptığımızda önümüzden balık sürüleri geçiyordu. Bundan 4 yıl önce dalış ekipleriyle tekrar şelalenin altına indik. O dönemde artık balık sürülerinin kalmadığını gördük. Yer altı sularının çaya karıştığı dipte bir kararmanın olduğunu fark ettik. Bu, foseptik sızıntısının işaretleriydi. Suyun içinde foseptik kokusunu alıyorduk ve beyaz olan kireç doku siyahlaşmıştı” dedi.

4 YIL ÖNCE RAPOR HAZIRLANMIŞ

Yaptıkları bilimsel gözlemleri rapor haline getirdiklerini söyleyen Mehmet Gökoğlu, “Şu anda yaşanan Antalya’daki yer altı su kaynaklarını ve Akdeniz’in ekosistemini tehdit eden çok büyük bir doğa faciasıdır. Su kanalları tamamen dolunca bütün pislik su yüzüne çıktı. Artık çayda hiçbir canlının kalmadığını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

KONTROLSÜZ TESİSLER KİRLETTİ

Çayın florasıyla birlikte içinde yaşayan balık türlerinin de yok olduğunu dile getiren Gökoğlu, “Martılar ve diğer kuşlar buradaki kirliliği kentin diğer noktalarına da taşıyor. Bundan sonra ne su kaynaklarımızın temiz olduğundan emin olabiliriz, ne de o sularla yıkadıktan sonra yediğimiz sebze ve meyvenin. Bugün, doğadaki her şeyin birbirine zincirleme etkisinin sonuçlarını yaşıyoruz. Kontrolsüz tesislere dur dememek bugün bu sonuçları getirdi” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden BİLİM İNSANLARI UYARMIŞ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Şubat 2021 tarihinde saat 09 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça BİLİM İNSANLARI UYARMIŞ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Nisan 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:40
 • Güneş
  06:07
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  19:45
 • Yatsı
  21:06
Sayfa Başı