ANTALYA HABERLERİ

BELEDİYEYE 442 BİN LİRALIK CERATTA CEZASI

m Ceren DENİZ/HÜRRİYET
26.08.2020 - 08:40 |Son Güncelleme :

Antalya’nın Kumluca sahilinde, birkaç gün önce Caretta carettaların yuvalarının üzerinden geçen iş makinesinin Kumluca Belediyesi’ne ait olduğu tespit edildi. DKMP ekipleri, yaptıkları incelemenin ardından Belediye hakkında tutanak düzenleyip, 442 bin 482 TL ceza uyguladı.

m Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’nın Kumluca ilçesindeki Mavikent Mahallesi’nde Caretta carettaların yuvalama alanına iş makinesiyle girdiği belirlenen Kumluca Belediyesi’ne 442 bin 482 lira ceza kesildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü (DKMP) ekipleri tarafından bölgede yapılan inceleme sonucunda, iki farklı suç tespiti yapılarak ayrı ayrı tutanak düzenlendi. Bölgenin 21 deniz kaplumbağası yuvalama sahasından biri olduğu belirtilen tutanaklarda, Kumluca Belediyesi tarafından iki farklı noktada denize ulaşım amacıyla sahil tahrip edilerek yol açıldığının belirlendiği, yüzeye çıkan kırılmış Caretta caretta yumurtalarının tespit edildiği ve bu nedenle Kumluca Belediyesi’ne 442 bin 482 ceza kesildiği ifade edildi.

BELEDİYEYE 442 BİN LİRALIK CERATTA CEZASI

BU ZARAR KABUL EDİLEMEZ

Caretta yuvalarının zarar görmesi ve beraberinde yaşanan süreci değerlendiren Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, şunları söyledi: “Bireysel araçların bile kumsala girişi yasakken resmi bir kurum olan belediyenin böyle izinsiz bir şey yapması kabul edilebilir değil. Caretta yuvalama alanlarında bir yumurta dahi zarar görse bunun yaptırımı olmalıdır. Belediyeler bu konuda diğer kurum ve kuruluşlara da örnek olmalılar. Deniz kaplumbağaları üreme kumsallarına mayıstan eylüle kadar hiçbir araç girmemeli. Çünkü o araçların altında kalan yumurtaların parçalanma ihtimali bir yana, oluşan sert zemin yavruların çıkmasını engelleyecektir. Her mecrada kaplumbağaları korumanın önemini anlattığımız bir dönemde böyle bir durumun yaşanması üzücü.

KUMSALDA RESTORASYON ŞART

Kumluca kumsalında zarar gören yuvalama alanlarının olduğu gibi bırakılması gerektiğinin de altını çizen Kaska, “İş makineleriyle yapılan çalışmadan sonra yumurtalar daha derin bir çukurun içinde kaldılarsa ortalama boyları 4-5 santimetre olan yavrular bu çukurlardan çıkamaz. Umarız yetkililer bu sorumsuz davranışlarından vazgeçerler ve kumsalın restorasyonunu bizlerden görüş alarak sağlarlar. Bu olaylar ülkemizin doğal yaşamı korumakla yükümlü olduğunu gösteren çeşitli Avrupa sözleşmelerinde de karşımıza çıkacaktır. Antalya’da bu alanda çok önemli çalışmalar yapılıyorken kimse keyfi hareketlerle bu olumsuz tabloyu oluşturmamalı” dedi.

KAPLUMBAĞA SAYISI 5 KAT ARTTI

Kaplumbağalarla ilgili son dönemde çok sayıda çalışma yaptıklarını dile getiren Prof. Dr. Kaska, güncel çalışmalarla ilgili de şöyle bilgi verdi: “Geçtiğimiz günlerde Kadriye ve Belek isimlerini verdiğimiz iki kaplumbağayı izlemek için üzerlerine uydu cihazı takarak denize gönderdik. Patara’dan ve İztuzu’ndan da takip edeceğimiz kaplumbağalarımızı sulara bıraktık. Antalya’daki yuvalama bölgelerinden sonra aynı çalışmayı Mersin’de de yapacağız. Biz yuvaları koruma bakımından Akdeniz’de diğer Akdeniz ülkelerine ve dünya örnek olan çok güzel çalışmalar yapıyoruz. 80’li ve 90’lı yıllarda bizim kumsallarımızda toplam 2 bin civarında yuvamız vardı. Ama bugün yuva sayılarında 10 bine yaklaştık. Öyle güzel koruyoruz ki türün popülasyonunda ciddi bir artış sağladık. Ama kaplumbağaları koruyarak bu artışı sürdürebilmemiz için topyekin hareket etmek gerekiyor.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden BELEDİYEYE 442 BİN LİRALIK CERATTA CEZASI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ağustos 2020 tarihinde saat 08 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça BELEDİYEYE 442 BİN LİRALIK CERATTA CEZASI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Eylül 2021, Perşembe
 • İmsak
  05:18
 • Güneş
  06:38
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  16:21
 • Akşam
  19:02
 • Yatsı
  20:17
Sayfa Başı