ANTALYA HABERLERİ

BAL ORMANI DİRENİYOR

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
18.02.2021 - 08:59 |Son Güncelleme :

Antalya’nın Kaş ilçesi Ahatlı Mahallesi’nde, arı kovanlarıyla üretime başlayan yöre halkının ‘bal ormanı’ olarak tescilini yapmaya hazırlandıkları kızılçam ormanında ağaç kesimi tepkiye neden oldu.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’nın Kaş ilçesi Ahatlı Mahallesi köylülerinin kırsal kalkınmayı destekleme projesi kapsamında aldığı 1000 arı kovanının yerleştirildiği 18 hektarlık kızılçam ormanı kesilmeye başlandı. Enişdibi mevkisindeki 60-70 yaşındaki ağaçların dikili satış yöntemiyle özel sektöre kestirilmesi üzerine yöre halkı ortak bir açıklama yaparak yüzde 50 eğimli arazideki kesimin durdurulmasını talep etti. Ağaç kıyımını durdurmak için başlatılan kampanyaya kısa sürede 2 binden fazla imza toplandı.

TESCİL BEKLİYORDU

Kaş İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yöre halkının çam balı üreterek gelir sağlaması amacıyla geçtiğimiz yıl köy muhtarlığına teslim edilen ‘balsıra’ adı verilen çam pamuklu koşnili larvalar kızılçam ormanına aşılandı. Çam balı üretilmesi amacıyla bölgede yaşayanlara sağlanan kovanlar ise orman kıyısına yerleştirildi. Köylüler bu yıl bölgenin ‘bal ormanı’ olarak tescilini yapmaya hazırlanırken kesim sürpriziyle karşılaştı.

HASTALIK GEREKÇESİYLE KESİM

Bölgede tıraşlama adı verilen düz kesimin başlaması üzerine yöre halkı yetkililerle görüştü. Orman idaresinin hastalık olduğu gerekçesiyle kesim yapıldığını söylemesinin ardından açıklama yapan bölge sakinleri, “Ormanın değişik yerlerinde çektiğimiz ibre, dal ve gövdelere ait fotoğraflar bilim insanları tarafından incelendi. Uzmanlar ağaçlarda kesmeyi gerektirecek herhangi bir böcek zararının olmadığını söyledi. Gerekçe doğru değil” diye tepki gösterdi.

KESİM ACİLEN DURDURULSUN

Ormandaki kesimin bir an önce durdurulması için kurumlara gönderilen başvuru dilekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Bölgemizi doğal afetlerden koruyan ağaçlarımızı kaybetmek istemiyoruz. Kesimde ısrar edilmesi durumunda köyümüzde bulunan 300 dönüm sera, sel ve erozyon tehdidi altında kalacaktır. Yapılan kesimle 3 ev heyelan tehlikesiyle baş başa bırakıldı. Ayrıca kesimden sonra yeraltı sularının azalmasına bağlı olarak köyde ve seralarda büyük bir susuzluk yaşanacağı açıktır.”

KAŞ ORKİDESİ TEHDİT ALTINDA

2 yıl önce kurulan Ahatlı Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi ile arıcılık faaliyetlerinin orman kesimi nedeniyle zora girdiğini söyleyen üreticiler, “Bölgemizde yok olma tehlikesi altında olan Kaş orkidesi ve Likya çalbası da tehdit altında. Kesim sırasında bu nadide endemik bitkilerimiz büyük bir zarar görecek” uyarısında bulundu.

ORMAN KESİMLERİ ARTTIRILDI

Arı kovanlarına ev sahipliği yapan ormandaki kesime tepki gösteren Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Munise Ozan, “Kaş’ta önceki aylarda Lengüme’de, Gökdere’de, son günlerde Ahatlı’da kızılçam ormanlarının genç-yaşlı demeden tümden kesildiğini görüyoruz. Önümüzdeki yılların kesimleri de bu yıl içinde yapılmaya başlandı ve kesimler normal planın üç katına çıktı” dedi.

TURİZME BÜYÜK ZARAR VERECEK

Munise Ozan şunları söyledi: “Bölgenin önemli turizm kaynaklarından birini kaybetmek istemiyoruz. Kaş, turizm yönünden oldukça hareketli ve ülke ekonomisine ciddi döviz katkısı olan bir bölge. Doğası yönüyle yabancı ülke vatandaşlarının dikkatini çeken, Kaş’ın merkezine çok yakın bir noktada bulunan ormanın kesimi turizm için de büyük bir kayıp anlamına geliyor. Bu tahribat acilen durmalıdır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden BAL ORMANI DİRENİYOR hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Şubat 2021 tarihinde saat 08 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça BAL ORMANI DİRENİYOR haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Şubat 2021, Cumartesi
 • İmsak
  06:05
 • Güneş
  07:24
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  18:56
 • Yatsı
  20:10
Sayfa Başı