ANTALYA HABERLERİ

AVUKATLARDAN X-RAY TEPKİSİ

Pelin GEL/HÜRRİYET
06.04.2021 - 08:59 |Son Güncelleme :

5 Nisan Avukatlar Günü’nde Antalya Adliyesi girişinde x-ray krizi yaşayan avukatlar duruma tepki gösterdi.

Pelin GEL/HÜRRİYET

ANTALYA Adliyesi’nde 5 Nisan Avukatlar Günü’nde x-ray krizi yaşandı, çantalarını x-ray cihazından geçirmek ve çantalarını aratmak istemeyen avukatlar adliye polisi ve özel güvenlikle tartıştı. Avukatlar, yaklaşık 1 saat süren gerilimin ardından adliyeye alındı.

5 YILDIR UĞRAŞIYORUZ

Avukatlık Kanunu’na göre avukatların çantalarının aranamayacağını savunan avukat Aylin Onursev, “5 yıldır bu konuyla uğraşıyoruz. 2 kere tutanak tutturdum. Avukatlar Günü’nde yine aynı muameleyi gördüm. ‘Ya x-raydan geçeceksiniz ya da çantanızı aratacaksınız’ dediler. Önümüze barikat kurdular. Bu kanuna aykırı. Yazılı bir talimat yok. Sonunda başsavcı vekili talimat verdi ismimizi alıp geçirdiler” dedi.

45 DAKİKA BEKLETİLDİM

Antalya Barosu Meslek Soruları Kurulu Başkanı avukat Ezgi Altınkurt Sağlık, “Avukatların belli şartlar dışında aranamayacağı kanunlaşmıştır. Avukatlık Kanunu’na göre çantalarımız aranamaz. Biz hukuken bu kanunu uyguluyoruz. Anadolu adliyelerinin hiçbirinde bu durum yaşanmıyor. Antalya Adliyesi’nde güvenlik gerekçesiyle uygulandığı belirtiliyor. Bizler eğer suçluysak hakkımızda tutanak tutulsun” diye konuştu.

GEREKÇE GÜVENLİK

Konuyla ilgili Hürriyet’e açıklama yapan Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal şöyle dedi: “Adalet Bakanlığı ile Barolar Birliği arasında düzenlenen bir protokol var. İstanbul’da savcımızın şehit edilmesinden sonra alınan güvenlik önlemi kapsamında Barolar Birliği’nin de imzasını içeriyor.”

BEN DE CİHAZDAN GEÇİYORUM

“Avukatlar çantasını x-raydan geçirecek, kendisi aranmadan geçecek. Çanta öterse kendi gözetiminde bize gösterecek. Yani neticede Antalya’da 5 bin avukat var. Bu protokol çerçevesinde yıllardır aynı uygulama yapılıyor. Bütün büyükşehirlerde bu uygulanıyor. Küçük adliyelerde uygulanmayabilir. Ben de x-raydan geçiyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden AVUKATLARDAN X-RAY TEPKİSİ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Nisan 2021 tarihinde saat 08 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AVUKATLARDAN X-RAY TEPKİSİ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Nisan 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:57
 • Güneş
  06:21
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:36
 • Yatsı
  20:54
Sayfa Başı