ANTALYA HABERLERİ

AÜ'de çevrimiçi 'engelli olmak' konuşuldu

DHA
12.05.2021 - 13:28 |Son Güncelleme :
DHA

AÜ'de çevrimiçi 'engelli olmak' konuşuldu

 

ANTALYA,(DHA) - AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesi ve Engelli Öğrenci Birimi iş birliğiyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle çevrimiçi program düzenlendi. Etkinliğin moderatörlüğünü AÜ
Mühendislik Fakültesi Engelli Öğrenci Danışmanı Doktora Öğretim Üyesi Çiğdem Saraç yaptı
Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Özen, engelli bireylerin toplumdan dışlanmadan, sosyal hayata katılımlarının sağlanması gerektiğini söyledi. Prof.Dr. Özen, "Eğitim, istihdam ve fiziki çevrenin iyileştirilmesi ile engellilere yönelik teknolojilerin geliştirilerek kullanımının yaygınlaştırılması önemlidir. Kişilerin bireysel engelleri değil, asıl sorunun bu gruptaki insanların sosyal hayata erişim süreçlerinin önündeki engellerin kaldırılması, bu konuda mühendis, mimar, şehir planlamacıları ve yerel yönetimlere de önemli görevler düşüyor, mühendislik fakültesi olarak sorumluluklarımızın farkındayız" dedi.
TAŞIT ODAKLI PLANLANAN KENTLERDE YAYA OLMAK ZORDUR
Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kıvanç Ertuğay ise "Kentsel Erişebilirlik Ölçümü ve Modellemesi" konulu sunumu yaptı. Doç. Dr. Ertuğay, kentlerin planlanmasında en büyük sıkıntılardan birisinin 'taşıt odaklı' sürece yönelinmesi olduğunu belirterek "Özellikle son zamanlarda yaya ya da bisikletli olarak bir yere ulaşmanın önemini anlayıp  bu konuda çalışmalara yöneldik. Proje aşamalarında ve mevcut kentsel alanlarda revizyonlar ile iyileştirilebilir kaldırımlar, yollar ve sokaklara ulaşmaya çalışıyoruz. Bu konuda bilgisayar teknolojileri hangi fonksiyona en yakın bölgede bulunduğumuzu bize gösteriyor" dedi. Engelliliğin çevresel bariyerlerden kaynaklandığına vurgu yapan Ertugay, tekerlekli sandalye ve çocuk arabaları kullanan bireylerin çok zorlukla karşılaştığını söyledi.
SADECE ENGELLİ BİREYLERE YÖNELİK BİR KAVRAM DEĞİL
Çevrim içi etkinlikte konuşan Engelli Öğrenci Birimi Yardımcı Teknolojiler Ofis Sorumlusu Sarper Arıkan ise web ve uygulama erişilebilirliğin sadece engelli bireylere yönelik bir kavram olmadığını belirtti. Arıkan, günlük hayatta kullanılan elektronik ürünler başta olmak üzere tüm platformların algılanabilir, çalıştırılabilir ve sağlam olması gerektiğini belirtti, firmaların bu yönde yatırım yapmaya başladığını vurguladı. Arıkan, "Gençler pandemiyi fırsata çevirip projeler geliştirebilir" önerisinde bulundu.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden AÜ'de çevrimiçi 'engelli olmak' konuşuldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2021 tarihinde saat 13 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AÜ'de çevrimiçi 'engelli olmak' konuşuldu haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Haziran 2021, Cuma
 • İmsak
  03:47
 • Güneş
  05:32
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:56
 • Akşam
  20:27
 • Yatsı
  22:05
Sayfa Başı