ANTALYA HABERLERİ

AŞILANMIŞ UMUTLARAŞILANMIŞ UMUTLAR

Salim UZUN/HÜRRİYET
01.01.2021 - 14:20 |Son Güncelleme :

Her yeni güne umutla başlamak değil mi insanı yaşatan? Sanırım o yaşam umuduna 2021’de daha çok ihtiyacımız var. Daha çok çalışmaya, daha çok gezmeye, daha çok sevmeye. En önemlisi de dünyayı bir nefes gibi içimize çekmeye...

Salim UZUN/HÜRRİYET

SALGIN bize her şeyi yeniden öğretti. Yaşam ezberlerimizi bozdu. Özgürlüğün değerini beynimize kazıdı. Küçük bir kafeteryada deniz kokusunu içinize çekip, demli çayınızdan yudumlamanın bile aslında ne kadar büyük bir ayrıcalık olduğunu anlattı.***Yüzlerin bir bez parçasıyla kapatılmadığı zamanlardaki dünyanın daha samimi olduğunu,  parkta özgürce oynayan çocuğunuzun gülümsemesinin eşsizliğini öğretti. Dost sohbetlerini arattı.  Bugüne kadar kara kalemle çizdiğimiz küçük mutlulukların pastel renklerini gösterdi.

Şimdi yeni bir yıl, yeni bir yol var önümüzde. Özgürlüklerimizi elimizden alan canavarı yenip, yeni bir dünyaya ulaşabilmek için. O yeni dünyanın anahtarı da aşılanmaktan geçiyor. Örnek olacağız, bilime, hekimlere güveneceğiz. Bunu yaparsak o deniz kenarındaki çayın da sohbetin de tadı bir başka olacak… 

TURİZMCİ NE YAPACAK?

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı’nın (BAGEV)  hazırladığı anket çalışmasında ilginç sonuçlar var. Ankete Batı Akdeniz illerinden 1672 firma katılmış. Anket sonucuna göre; pandemide turizmcinin ciro kaybı yüzde 70. Çözüm önerisi: “Kredi desteği”, “Vergi desteği”, “Borç desteği”, “Prim desteği”

TATİLCİNİN SORUSU HAZIR

Destek tamam da ya sonrası? Bana göre turizmdeki asıl yükseliş büyük emek harcanan güvenli, sertifikalı turizm çalışmasının doğru şekilde hedef pazarlara anlatılmasıyla yakalanabilir. Aşı belli bir rahatlama sağlasa da tatilcinin ilk sorusu “Gideceğim ülke, gideceğim otel güvenli mi?” olacak. 

ULUSAL MARKALAR KULANILABİLİR

O yüzden turizm profesyonellerinin sertifikalı turizm kapsamında aldığı tüm önlemler, yatırımlar görsel ve yazılı olarak hedef pazarlara doğru şekilde anlatılmalı. Bunun planlaması da devlet eliyle ama işin paydaşları ile planlanarak yapılmalı. Türk Hava Yolları (THY) gibi dünyada marka olmuş kurumlar da tanıtım sürecinin içine dahil edilirse yeni sezonda sektör kabuğunu kırar, hatta parçalar.

REKTÖR ANLATTI BEN İKNA OLDUM

Koronavirüs laneti dünyada 1,5 milyon kişinin hayatına mal oldu. Ama biz hala aşıyı tartışıyoruz. Çin-Alman aşısının kıyaslıyor, internette sörf yapıp, komplo teorileri üretiyoruz. Toplumun doğru yönlendirilmesi sürecinde en dikkat çekici çıkışı Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan yaptı. Önce gönüllü oldu sonra yaşadıkları deneyimleri anlattı. O anlattı, ben ikna oldum. Umarım aşıda çip var diyenler de Özkan’ı dinlemiştir.  

VALİ’YE DE SORDUM…

Herkes Çin aşısını ve etkilerini konuşurken Antalya Valisi Ersin Yazıcı’yı aradım ve uzatmadan sordum: “Aşı tartışmaları hakkında ne düşüyorsunuz, aşı olacak mısınız?” Sayın Vali, Kısa ve net konuştu: “Tartışmalara anlam veremiyorum. Aşıya ihtiyacımız var. Salgının durdurulmasında faydalı olacak. Ben gönüllü olma trenini kaçırdım ama elbette aşıyı olacağım.”

BÖCEK DE AŞI OLABİLİR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de koronavirüs illeti ile yüzleşti, ölümün kıyısından döndü. Şimdi sağlığı çok iyi. O da aşıyı destekliyor. Zaten yakın zamanda vücudunda antikor sayımı yapılacak. Gerek görülürse Böcek de aşı olacak. Rektör Özkan da bunu doğruladı: “Başkanla konuştum: ‘Eğer uygun olursa ben de aşı olmayı isterim’ dedi.”

BİRİNCİ GÜNDEM KADINA ŞİDDET

Kadına şiddet kırmızı çizgimiz. Şiddetin önlenmesine yönelik atılan her adımı da yürekten destekliyorum. Tabii sadece benim desteğim değil, ilgili kurumların hassasiyeti de çok önemli. Neyse ki Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaları kentin birinci gündemi olarak ele almış. Kadın Destek Uygulaması’nın (KADES) yaygınlaştırılması için de gece gündüz mücadele ediyor. Umarım bu tür uygulamaları kullanmaya hiç gerek kalmaz. 

KENT ADINA BİR TEŞEKKÜR...

Antalyaspor sevdalısı bir isim. Nerede bir sosyal sorumluluk projesi varsa hep orada. Özellikle çocuklardan maddi, manevi desteğini hiç esirgemiyor. Bazen bir okul açıyor, bazen yardım kurumlarına verdiği destekle hepimize örnek oluyor. Her şey bir tarafa iyi bir ‘İNSAN’ Tolga Cömertoğlu...

HABERCİLERİ UNUTMAYALIM

Salgın bize doğru, güvenilir haberin önemini bir kez daha hatırlattı. Ölüm tehlikesini göze alıp virüsün kol gezdiği mekanlarda haber yarışına girişen ve toplanan o haberleri sıcağı sıcağına okuyucuya ulaştırmak için canla başla mücadele eden tüm meslektaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum.  

Haberci deyince aklıma, son aylarda Antalya, Burdur, Isparta haberlerini son derece etkileyici bir sunumla Türkiye’ye duyuran DHA muhabiri Alparslan Çınar geldi. Sanırım bu yıl canlı yayın rekoru kırdı. Hangi kanalı açsam o var. Bir gün seradan, bir gün uçak kokpitinden bir anchormen edasıyla bildiriyor. Ne diyelim, tebrikler Alparslan…

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden AŞILANMIŞ UMUTLARAŞILANMIŞ UMUTLAR hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ocak 2021 tarihinde saat 14 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AŞILANMIŞ UMUTLARAŞILANMIŞ UMUTLAR haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ocak 2021, Salı
 • İmsak
  06:34
 • Güneş
  07:57
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:59
 • Akşam
  18:22
 • Yatsı
  19:40
Sayfa Başı