Aşı haftası etkinliği başladı

Güncelleme Tarihi:

Aşı haftası etkinliği başladı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 27, 2018 18:06

Aşı haftası etkinliği başladı

Haberin Devamı

 

Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA İl Sağlık Müdürlüğü 'Dünya Aşı Haftası'nda aşılama ve aşıyla korunulabilir hastalıklar konusunda bilinci artırmak amacıyla etkinlik düzenledi.

Her yıl nisan ayının son haftasında düzenlenen Dünya Aşı Haftası etkinliklerinin bu yıl 24-30 Nisan tarihleri arasında yapılıyor. İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmet Başkan Yardımcısı Dr. Cenker Ateş, etkinliğin ana temasının, 'Sağlık, aşıyla koruma altında' olarak belirlendiğini söyledi. Dr. Cenker Ateş, 6 aylık olan Ela Günay'a çocuk felci aşısı, iki sağlık personeline de kızamık, kızamıkçık, kabakulak (KKK) aşısı uygulayıp, hastalıktan korunmak için aşı yaptırmanın önemine vurgu yaptı ve ailelerden çocuklarının aşılarını zamanında yaptırmalarını istedi.

Dr. Cenker Ateş, hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakterilerin hastalık yapma özelliklerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı toksinlerin etkilerini ortadan kaldırarak geliştirilen biyolojik maddelere aşı dendiğini, ülkemizde 1981 yılından bu yana yürütülen Geliştirilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamında başarılı çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında ülkemizde aşılama çalışmaları Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz yürütüldüğünü açıklayan Dr. Ateş, "Aşılama hizmetleri bebekleri, çocukları ve erişkinleri enfeksiyona yakalanma riskinin en fazla olduğu dönemden önce aşılayarak, bu hastalıklara yakalanmalarını önlemek amacı ile yürütülen önemli bir temel sağlık hizmetidir. Aşılama sayesinde 1980 yılında tüm dünyada çiçek hastalığı yok edilmiş ve yine aşılama sayesinde 1998'den beri çocuk felci hastalığı ülkemizde de görülmemektedir" dedi.

Antalya'da uygulanan bağışıklama çalışmalarındaki başarının hekimlerin, aile sağlığı elemanları, İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları ve duyarlı vatandaşların sayesinde yüzde 99'a ulaştığını söyleyen Ateş, "İl Sağlık Müdürlüğü Aşı Programları ile koordineli olarak sürdürülen bu mücadelede gösterilen emek ve özverili çalışmaları için tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!