ANTALYA HABERLERİ

ANTİK KENTE TAKASLI KORUMA

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
17.02.2021 - 09:29 |Son Güncelleme :

Antalya’da Hürriyet’in gündeme getirdiği yapılaşma yüzünden yok olmaya yüz tutan Magydos Antik Kenti’nin bir bölümüyle ilgili koruma amaçlı arazi değiş tokuşu yapıldı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’da Hürriyet’in gündeme getirdiği yapılaşma yüzünden yok olmaya yüz tutan Magydos Antik Kenti’nin bir bölümüyle ilgili koruma amaçlı arazi değiş tokuşu yapıldı. Güzeloba’da bir konut inşaatının temelinde antik mezarlar çıkması üzerine bölge birinci derece arkeolojik sit ilan edilince mülk sahibine kamulaştırma bedeli olarak daha önce yeşil alan olarak ayrılmış bir parselden yer verildi. Antalya Büyükşehir ve Muratpaşa belediye meclisleri tarafından kabul edilen değiş tokuş kararı imar planlarına işlenerek Magydos Antik Kenti'nin bir parçası koruma altına alınmış oldu.

TEMELDEN MEZARLAR ÇIKTI

Lara bölgesinde bulunan Magydos Antik Kenti’nin kalıntılarından bir bölümü Güzeloba Mahallesi’nde terk edilmiş beş yıldızlı bir otelin yanında tespit edildi. 2017 yılında konut inşası için temel atıldığında tarihi eserler ve antik mezarlar çıkan arazi, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu tarafından arkeolojik sit alanı olarak tescil edildi ve konut inşaatı durdu. Mülk sahibi mağduriyetinin giderilmesini için başvuruda bulundu.

KORUMA KURULU TALEP ETTİ

Tescil edilen arkeolojik sit alanının kamulaştırılması gerekiyordu. Fakat Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamulaştırmaya yönelik bir çalışma yapmadı. Bunun üzerine Kültür Varlıkları Koruma Komisyonu tescil yazısını göndererek belediyelerden gerekli değişikliğin yapılması için talepte bulundu.

PARK ALANIYLA TAKAS YAPILDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi, arkeolojik sit alanını özel mülkiyetten çıkarmaya yönelik bir adım atarak mülkiyet transferi kararı aldı. Muratpaşa Belediyesi de bu karara göre işlem yaptı. Mülk sahibinin arkeolojik sit alanında kalan imar hakkı komşu arazideki park alanına aktarıldı. İmar değişikliği yapılan arazinin büyük bölümünün Hazine’ye ait olduğunu ve park alanı şartıyla belediyeye verildiğini söyleyen yetkililer, arkeolojik sit alanının kamuya geçmesi için bu takas işleminin yapıldığını dile getirdi. Böylece konut alanı arkeolojik alana, park alanı da konut alanına dönüştürülerek antik mezarların çıktığı alan kamuya aktarılmış oldu.

AMACIMIZ SİT ALANINI KORUMAK

Alanın Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından ‘arkeopark’ olarak tescil edildiğini, ama kamulaştırma yapılmadığını söyleyen Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Ahmet Öztürk, “Sit alanı, bir başka yerdeki park alanıyla takas edildi. Trampa denen bu işlemde Magydos Antik Kenti’nin bir parçası olan arsanın devrine karşılık mülk sahibine sit alanı olmayan bir arsa verildi. Bu işlemi yapmaktaki amacımız arkeolojik sit alanının korunmasını sağlamak” diye bilgi verdi.

YAPILAŞMA SÜRÜYOR

Karpuzkaldıran Askeri Kampı’nın içinde olan Magydos Antik Kenti’nin sınırlarının iki büyük otele kadar uzandığını belirten Kültürel Miras Derneği Başkanı, arkeolog Selda Baybo, “Son yapılan imar değişikliğindeki alan şu an kullanılmayan 5 yıldızlı eski bir otelin yanında. Antik kentin sınırlarını tam olarak bilmesek de askeri tesis, oteller ve çevresindeki yapılaşmanın sürdüğü her yer, Magydos’un teritoryumu dediğimiz alanı kaplıyor” diye konuştu.

HAVAALANINA KADAR GİDEBİLİR

Antik kentin sınırlarının Antalya Havalimanı’na kadar uzanabileceğini söyleyen Baybo, “Çünkü havaalanı yakınlarında da bazı tescilli kalıntılar var. O nedenle bölgedeki her alanın çok dikkatli incelenmesi gerekiyor. Bölgenin antik dönemde bir yerleşim alanı olduğuna dair elimizde çok sayıda bulgu var. Tahsislere karar verilmeden önce iyi araştırılması gerekiyor” dedi.

TAHRİBAT TESPİT EDİLMİŞTİ

Güney Afrika Üniversitesi’nden Mark Wilson ve Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nihat Dipova’nın Antalya’da yaptığı incelemeler, kentin ilk limanı olan Magydus Antik Kenti’nde bulunan kalıntıların yapılaşma faaliyetleriyle yok olmaya yüz tuttuğunu ortaya koydu. Örnekköy’deki konutların eski nekropol alanında inşa edildiğini söyleyen Dipova, Magydos’taki yok oluşun uydu görüntüleriyle de tespit edildiğini dile getirmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ANTİK KENTE TAKASLI KORUMA hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Şubat 2021 tarihinde saat 09 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ANTİK KENTE TAKASLI KORUMA haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

28 Şubat 2021, Pazar
 • İmsak
  06:05
 • Güneş
  07:24
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  18:56
 • Yatsı
  20:10
Sayfa Başı