ANTALYA HABERLERİ

ANTALYA’DA ÇÖL TOZU ETKİSİ

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
19.09.2020 - 08:55 |Son Güncelleme :

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan gelen çöl tozunun etkisi altına giren Antalya’da, havadaki toz miktarı hızla yükselerek kent merkezinde bazı saatlerde kritik bir seviye olan 2 bin ile 5 bin mikrogram/metreküpe ulaştı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hava Kalitesi İzleme İndeksi ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Toz Taşınımı Uyarı Sistemi verilerine göre, Antalya birkaç gün sürecek yoğun çöl tozunun etkisi altına girdi. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan gelen toz bulutu, kentin hava ölçümlerinde toz oranını hassas seviyeye ulaştırdı. Gelecek haftaya kadar devam edecek olan havadaki toz yoğunluğu, özellikle kent merkezinde yoğunlaşıyor. Antalya’da havada bulunan toz miktarının hızla yükseldiğini ortaya koydu.

SAAT SAAT TOZ MİKTARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hafta boyunca devam etmesi beklenen toz yoğunluğunu saat saat gösteren Toz Taşınımı Uyarı Sistemi verilerine göre, kent merkezinden çevreye doğru hava değerlerindeki risk oranı azalıyor. Merkezde kırmızı renkle gösterilen kritik seviyeden çevre bölgelere doğru ilerledikçe, turuncu ile gösterilen hassas seviyeye ve sarı olan orta seviyeye dönüyor.

TOZ ORANI HIZLA YÜKSELDİ

Havadaki beklenmedik toz oranını gösteren verilere göre, Antalya’da havadaki toz miktarı 15 Eylül’den itibaren hızla yükselerek kent merkezinde bazı saatlerde kritik bir seviye olan 2 bin ile 5 bin mikrogram/metreküpe kadar ulaştı. Merkezin çevresindeki ilçelerde ise en yüksek ölçülen toz miktarı, bin ile 2 bin mikrogram/metreküp oldu.

SOLUNUM HASTALIKLARINA DİKKAT

Havada bulunan yüksek miktardaki tozun, solunum sıkıntılarının yanında öksürüğe, baş ağrısına ve alerjik reaksiyonlara da sebep olabileceğini belirterek bölgede bulunanları uyaran Antalya Kent Konseyi, şöyle çağrı yaptı: “İnsan sağlığı için risk oluşturan bu süreçte insanların açık alanda çok uzun süre vakit geçirmemeleri gerekiyor. Özellikle alerjik rahatsızlıkları, astım gibi solunum hastalıkları, akciğer ve kalp sorunları olanlar dikkat etmeli. Sağlık sorunları olanlar açık havada aktivite ve yürüyüş yapmaktan kaçınmalı. Toz yoğunluğu önümüzdeki birkaç gün daha etkisini sürdürecek. Ani sağlık sorunlarının yaşanmaması için temkinli olunmalı.”

HAVA KALİTESİ DÜŞTÜ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Hava Kalitesi İndeksi adlı grafik 24 saat içinde değişen parametrelerle Antalya’nın havasındaki partikül madde kaynaklı kirleticileri gösteriyor. İndeksteki son 4 günün verileri, hava kalitesinin iyiden orta seviyeye düştüğünü gösteriyor.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ANTALYA’DA ÇÖL TOZU ETKİSİ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Eylül 2020 tarihinde saat 08 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ANTALYA’DA ÇÖL TOZU ETKİSİ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2020, Cumartesi
 • İmsak
  05:40
 • Güneş
  06:59
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:56
 • Akşam
  18:27
 • Yatsı
  19:41
Sayfa Başı