ANTALYA HABERLERİ

ANKARA’YA AFET RAPORU

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
08.08.2020 - 09:04 |Son Güncelleme :

Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi, son dönemde ülke genelinde sıkça yaşanan afetlere karşı kenti dirençli hale getirmek üzere atılması gereken adımları içeren bir rapor hazırladı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

TÜRKİYE genelinde son dönemde art arda seller, su taşkınları ve depremler yaşanırken, bilim insanları ve meslek odaları, afet risklerini azaltmaya yönelik çalışmalara hız verdi. Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi, her türlü afetin oluşturduğu tehlikeye karşı atılması gereken adımları içeren bir rapor hazırladı. Antalya’da öncelikle geniş kapsamlı yapı stok envanteri ve risk tespitinin gerektiğinin ortaya koyulduğu afet raporunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne sunulmak üzere planlama önerileri yer aldı.

GÖÇ ORANINDA 3’ÜNCÜ SIRADA

Antalya’nın en fazla göç alan 3’üncü kent olmasının plansız şehirleşmedeki en büyük etken olduğunun altı çizilen raporda, “Artarak devam eden kentleşme, yapılaşma talebi, yerleşime uygun olmayan alanlarda imar aflarıyla yasallaşan yapılaşmaların denetlenmemesi, doğal alanların tahribi ve rant baskısı Antalya’da doğal afetlerin olumsuz etkilerini daha da arttırdı. Özellikle plansız alanlarda ve şehircilik ilkelerine aykırı yapılaşma, su taşkını gibi doğal olayların felakete dönüşmesine neden oldu. Her an risk altında olmamıza rağmen, kalıcı çözümler oluşturulmadı, planlı adım atılmadı, bunun yanında imar barışı altında imar affı düzenlemesi ile kaçak yapılar yasallaştırıldı, doğal alanlarımız ve kıyılarımız plan değişiklikleriyle farklı kullanımlara dönüştürüldü” denildi.

YAPILARA ENVANTER ÇALIŞMASI

Riskli alanların daha detaylı tespitinin Antalya’nın öncelikli ihtiyacı olduğunun vurgulandığı çalışmada, kenti afete karşı dirençli hale getirmek üzere şu öneriler yer aldı: “Risk teşkil eden yapı stoklarının, hastane ve eğitim kurumları başta olmak üzere kamusal binaların, tarihi ve kültürel varlığın bilim ve tekniğe uygun envanter çalışmaları yapılmalı. Afet risklerini en aza indirgeyecek, depremlerin neden olabileceği fiziksel, ekonomik, sosyal, çevresel ve politik zarar ve kayıpları önleyip azaltacak, depreme dirençli, güvenli ve hazırlıklı yeni yaşam çevreleri oluşturulmalı. Güncel bilgi teknolojileri yeni projelerde uygulanmalı.”

SAKINIM PLANI VE MASTER PLAN

Antalya Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde, afet risklerinin önlenmesi için kısa, orta ve uzun vadede hayata geçirilecek stratejilerin oluşturulması çağrısında bulunan Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Dr. Ebru Manavoğlu, deprem ve olası afetlere karşı atılması gereken adımları şöyle sıraladı: “Kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları katılımıyla kentteki riskleri önleyici ‘Sakınım Planlaması’ ve ‘Deprem Master Planı’ hazırlanması büyük önem taşıyor. Antalya’da bir an önce yaşanabilir, güvenli yerleşim alanlarının oluşturulması için bilimsel, afete duyarlı, üst ölçekli planlama kararlarına uygun, sosyal dokuyu gözeten proje ve planlamalara ihtiyaç var.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ANKARA’YA AFET RAPORU hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ağustos 2020 tarihinde saat 09 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ANKARA’YA AFET RAPORU haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ekim 2020, Cumartesi
 • İmsak
  05:47
 • Güneş
  07:06
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:48
 • Akşam
  18:17
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı