ANTALYA HABERLERİ

Anadolu’nun özünde sanat var

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
29.11.2018 - 10:03 |Son Güncelleme :

Resimleri yurtiçinde ve yurt dışında birçok özel koleksiyona giren ressam Turhan Ekici, yıllarca Antalya ‘nın her köşesini gezerek resimledi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

HAYATTAN TUVALE BİR RENK SİHİRBAZI

KARİKATÜRDEN portre ressamlığına çeşitli alanlarda çalışmalarla sanat hayatında yol alan ressam Turhan Ekici, yıllarca Antalya ‘nın beldelerini karavanla gezerek gittiği yerleri, kültürleri ve insanları resimledi. “Tuvalimi meydanlara kurup resim yaparak çok zaman geçirdim” diyen Ekici, ulusal resim ve afiş yarışmalarında ödüller aldı. Yurt içi ve yurtdışında 100’den fazla grup ve karma sergiye katılan sanatçı, 20’nin üzerinde kişisel sergi açtı. Renk kullanımındaki ustalık nedeniyle ‘renk sihirbazı’ diye bilinen Turhan Ekici, İstanbul’da yatılı bir öğretmen okulunda başlayan resim hayatının öğrenciler yetiştirdiği ve atölyede çalışıp sergilere katıldığı bugüne evrilişini anlattı.

Yıllar önce Antalya’ya ilk geldiğinizde nasıl bir sanat atmosferiyle karşılaştınız?

Antalya’da 70’lerden 80’lere geçerken sanat alanında önemli çalışmalara imza atıldı. Etkinlikler, festivaller ve profesyonelce hazırlanmış yarışmalar vardı. 80’lerde ressamları bir grupta bir araya getiren, Antalyalılara resmi sevdiren Esen Emekçil hoca Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nin yöneticiliğini yapıyordu. Onun döneminde ben de jüri üyesiydim. Öğretmenliği ve atölye işlerini birlikte yürüttüm. O yıllarda resim sanatı ivme kazanmıştı. Kentin her köşesinde sanatçıların resim ve heykelleri vardı.

Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’ni bugün nasıl buluyorsunuz?

Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nin Yivli Minare’nin yanında olduğu dönemdeki yapısı, resim sergilemek için çok güzel bir mekandı. Resimlerimizi tarihi dokusu olan, Kaleiçi’nin ortasında bulunan, turistlerin de ziyaret ettiği kültürel br zemin olan o galeride sergilemekten son derece memnunduk. O mekanda başlayan tadilat gerekçe gösterilerek galeri, resim sergilemeye hiç uygun olmayan köhne bir yapıya taşındı.

SANAT GENLERDE VAR

Bu kentte film ve müzik alanında köklü geçmişi olan festivaller var. Peki resim konusundaki ilgiyi nasıl buluyorsunuz?

Resim alanında adımlar atılıyor.Yöneticiler sanatsal çalışmalar yaparken bu şehrin değerlerini bir araya getirecek bir bakış açısıyla ilerlemeli. Biz aslında sanat tabanı zengin bir ülkeyiz. Sanat Anadolu insanının genlerinde var. Dağ köylerindeki kadınlarımızın yaptığı oyalara, dokuduğu halılara bakın. Avrupalı bunları gördüğünde nasıl olur diye hayretle bakıyor. Ama sanat ve ilim değer verilmediği yerden göç eder. Atatürk dönemindeki girişimlerle bu yönümüzün nasıl şaha kaldırılabildiğini de gördük. Yeniden öyle bir ruh lazım bize.

PALET ÇATILI OTEL DÜŞÜ

Bir sanatçı olarak gerçekleşmesini istediğiniz bir hayaliniz var mı?

Antalya’nın turistik bir bölgesinde sanatçılar için çatısı paletten bir otel kurulsa, yapının etrafında yükselen dev fırçalar ve sıkılmış boya tüpleri, heykeller ve kamelyalar olsa ve içine sanat atölyeleri kurulsa ne güzel olur? Yabancı sanatçılarla burada biraraya geldiğimizde ilk sordukları soru “Sanatçıların bir arada bulunduğu, resim yaptıkları bir yerler yok mu?” oluyor. İnsanlar Antalya’nın sadece doğal ve tarihi güzelliğini değil, aynı zamanda buradaki kültürel bakışı da merak ediyorlar. Rusya’da 3 bin ressamın birlikte çalıştığı bir meydan var. Çin’de bir köyde 10 bin ressam çalışıyor. Sanatçılar ve resim meraklıları sırf o atmosferi solumak için böyle yerlere gidiyor. Bizim de böyle bir yer olsa dünyanın her köşesinden sanatçılar ve sanatseverleri burada ağırlarız. Atölyede resimler yapıp bazı eserlerini de burada bırakırlar. Böylece 2 -3 sene içinde dünyanın en büyük sanat arşivlerinden biri Antalya’da oluşur.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Anadolu’nun özünde sanat var hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Kasım 2018 tarihinde saat 10 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Anadolu’nun özünde sanat var haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Eylül 2021, Perşembe
 • İmsak
  05:13
 • Güneş
  06:33
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  19:11
 • Yatsı
  20:27
Sayfa Başı