ANTALYA HABERLERİ

AKDENİZ’İN GENLERİNİ BİLİYORUM

Hürriyet Haber
04.10.2020 - 09:38 |Son Güncelleme :

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “En büyük şansım yönettiğim üniversitenin içinden gelmem. Bu üniversitede öğrenci, asistan, öğretim üyesi oldum. Akdeniz Üniversitesi’nin genlerini biliyorum. İhtiyaçlarını, güçlü yönlerini tüm detaylarıyla biliyorum. Eksiğin nerede olduğunu bilirseniz çözüm üretirsiniz.”

Hürriyet Haber

AKDENİZ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Hürriyet Akdeniz Editör masasının konuğu oldu. Rektör Özkan, 4 yıllık görev sürecinde izleyeceği yönetim anlayışını, kadro yapısını nasıl oluşturduğunu, pandemi sürecinde alınan önlemleri ve yeni dönem eğitim sistemi hazırlıklarının detaylarını anlattı:

KAYBEDECEĞİMİ DÜŞÜNMEDİM

“Rektör adaylığı sürecinde çevremizde çok fazla olumlu değerlendirme yapıldı. Ben de, ‘Bu işi layıkıyla yapabilirim’ diyerek arkadaşlarımla beraber yola çıktım. Elbette beklentim vardı. Kimse kaybedeceğini düşündüğü bir yarışa girmek istemez. Tabii her şeyin riski var. Hiçbir şey garanti değil. Ama şunu biliyorum; bu üniversitede öğrenci, asistan, öğretim üyesi oldum. Akdeniz Üniversitesi’nin genlerini biliyorum.”

AKDENİZ’İN GENLERİNİ BİLİYORUM

LİYAKAT VE VATANSEVERLİK

Ekibimi oluştururken liyakatlı ve vatansever insanlarla çalışmaya dikkat ettim. Yola çıktığım arkadaşlarımı çok iyi tanıyorum. Artılarını eksilerini bize katacaklarını biliyorum. İlkelerimiz belli; bu işi yapabilecek basirette ve donanımda olması. Görev verdiğim insanların yaptığı işlere, hangi noktaları güçlü diye bakıyorum. Tabii süreç içinde performansa elbette bakacağız.”

PERFORMANS ÇOK ÖNEMLİ

“Kadro oluşturma süreci devam ediyor. Çünkü burası büyük bir üniversite. Fakülteler bizim için çok önemli. Genellikle bu süreçte kendi ekibimizi kurmamamıza fırsat vermek amacıyla istifalarını verirler. Zaten bazı dekanların görev süresi dolmak üzere. Bazıları ise yeni atanmış. Biz burada performansa bakacağız.”

VİZYONU YOKSA TASARRUF EDERİZ

“Akdeniz Üniversitesi eğitimde marka olmak için iddialı bir kurum. Bu iddiayı sürdürmek ve başarıya ulaşmak için öğretim üyeleri çok vizyoner ve çalışkan olmalı. Dekanlar fakültelerin liderleri. Biz vizyon ortaya koyamayan liderler seçersek başarılı olamayız. Eğer vizyon ortaya koyamazlarsa elbette başka bir tasarrufa gidilir.”

UZAKTAN EĞİTİM BAŞLADI

Son alınan karar doğrultusunda uzaktan eğitim süreci için gereken tüm hazırlıkları tamamladık. Kamera, mikrofon ve internet altyapımıza yatırım yaptık ve sistemi çalışır hale getirdik. Hatta Tıp Fakültesi öğrencilerinin tamamının katıldığı prova eğitimi de sorunsuz geçti. Altyapı sistemi için özel bir ödenek ayrıldı. Süreç içinde elbette bazı sorunlar yaşanabilir ama bu sorunlara hızlı müdahale etmek için gereken tüm tedbirleri aldık.

AKDENİZ’İN GENLERİNİ BİLİYORUM

AŞILAMA SÜRECİNE BAŞLIYORUZ

Koronavirüs salgını sürecini kurumlarımız içinde en iyi şekilde yönetmek için tecrübeli kadroları göreve getirdik. Başta hastanemiz olmak üzere tüm birimlerimizde gerekli önlemler alınmış durumda. Ayrıca yurt dışından gelen Kovid-19 aşılarının denenme süreci için de hazırlıklara başladık. Aşılar gönüllü kişilere tatbik edilecek. Tatbik aşaması sonrası izleme başlayacak.”

ANTALYA’YI UÇURURUZ

“Türkiye salgın sürecini en iyi yöneten ülkelerin başında geliyor. Bu başarı sağlık turizminde inanılmaz olumlu bir etki yaratacaktır. Eğer bu güveni sürdürebilirsek sağlık turizminden petrol bulmuş gibi para kazanır Antalya’yı uçururuz. Üniversite kazanırsa Antalya kazanır, Antalya kazanırsa Türkiye kazanır. Tabii bu konuda bir takım mevzuat düzenlemeleri yapılması gerekiyor.”

AKDENİZ’İN GENLERİNİ BİLİYORUM

DOSYA OLUŞTURUYORUZ

“Özellikle Arap ülkeleri sağlık turizminde ciddi harcamalar yapıyor. Singapur, Almanya, Hindistan’a gidiyorlar. Neden bu insanlar Antalya’ya gelmesin? Bunun önü açılmalı. Bu konuya Cumhurbaşkanımız da çok sıcak bakıyor. Biz de bir dosya oluşturuyoruz. Bu dosya içinde birçok konu yer alıyor. Üniversitemizin gelişimi için birçok fikir var. Büyük hedeflerimiz var.”

YÜZ VE KOL NAKLİ DURDU

Koronavirüs salgını organ nakil sürecini olumsuz etkiledi. Biz yüz ve kol naklini beyin ölümü gerçekleşen kişilerden aldığımız organlarla yapıyoruz. Beyini ölümü gerçekleşen bir kişinin Kovid-19 olduğunu anlayamıyoruz. Bu kişi hastalığı kapmış ise ve siz nakil yaparsanız ortaya facia çıkar. O yüzden vaka sayılarının düşmesini bekliyoruz.”

HIYANET EDENLE SAVAŞACAĞIZ

“Görev süremiz içinde vatana millete hıyanet içinde olan kim olursa savaşacağız. Bu hepimizin boynumuzu borcu. Sadece FETÖ değil, hıyanet içindeki tüm örgütler için bu geçerli. Biz bu tür yapıların her zaman karşısındayız. Bir dönem FETÖ haberlerinde hiç ilgimiz olmamasına rağmen fotoğraflarımız haberlerde kullanıldı. Mağdur olmadık ama kırgınlığımız var.”

1-MAKAM ODASINDA KARARIMI SORGULADIM

“Kadın cerrah olduğunuzda bu işi yapamayacağınızı düşünebiliyorlar. Bunda cinsiyetçi yaklaşım da var başka şeylerde. Ömer hoca kalbimiz, beynimiz. O benim ustam. Ondan çok şey öğrendim ama ben kendi kanatlarımla uçuyorum. Doğru olmayan bir haber çıktığında da inanın üzülmüyorum. İşimi çok seviyorum. Hala ameliyatlara devam ediyorum. Dünyaya 100 kez gelsem 98 kez plastik cerrah olurdum. 2’isini bilemiyorum. Mesleki sevgim o kadar büyük ki rektör olduğum ilk gün makam odasında kararımı sorguladım.”

AKDENİZ’İN GENLERİNİ BİLİYORUM

2-TARIM VE TURİZMDE AKTİF OLACAĞIZ

Akdeniz Üniversitesi sadece tıp alanında öne çıkmamalı. Bu anlayışı değiştirmek için planlarımız var. ‘Turizm ve tarımda neler yapabiliriz’ fikir paylaşımları yapıyoruz. Ziraat ve Turizm fakültemiz daha aktif olacak. Motivasyon eksiği varsa bunu gidereceğiz, gerekirse yeni transferler yapacağız.

3-ORGAN BAĞIŞI YETERSİZ

“Tüm çabalarımıza rağmen organ bağışı oranı bir türlü istenilen seviyeye ulaşmıyor. Bu yüzden bazı zorunlu nakillerde canlı bağışçı kullanmak zorunda kalıyoruz. Maalesef bilinç oluşmadı. Medya destekliyor ama başka mecralarda da bunu anlatmak gerekiyor. Diziler ve internet ortamında bu konuyu çok daha fazla gündemde tutmalıyız.”

4-SOĞUK BİRİ DEĞİLİM

İmajım soğuk ama öyle bir insan değilim. Öğrenci ilişkilerini oluştururken mesafeyi ayarlamak çok önemli. Sosyal medya konusunda eksiklerim var. Bu eksiğin giderilmesi için gerekenleri yapıyorum. Öğrencilerimi çok seviyorum. Onların fikirlerini, eleştirileri dinlemek çok önemli.

5-BÖCEK İÇİN NAKİL KARARI YOK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in tedavisi hastanemizde sürüyor. Sağlık Bakanımız süreci bizzat takip ediyor. Akciğer nakline ihtiyacı olduğu yönündeki haberler doğru değil. Elbette yoğun bakımda olan her insan için risk yüksektir. Uzun süre yatan bir hastada emboli dediğimiz pıhtı atma ihtimali çok yüksek. Risk sürüyor ama ne gerekiyorsa yapıyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden AKDENİZ’İN GENLERİNİ BİLİYORUM hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ekim 2020 tarihinde saat 09 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AKDENİZ’İN GENLERİNİ BİLİYORUM haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

01 Kasım 2020, Pazar
 • İmsak
  05:54
 • Güneş
  07:14
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:41
 • Akşam
  18:08
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı