ANTALYA HABERLERİ

Akdeniz’de yeni bir marka: SYRNA

HABER MERKEZİ
08.11.2020 - 08:42 |Son Güncelleme :

Pandemi sürecinde bir çok işletme çalışmalarını durdursa da bazı işletmeler de bu süreçte doğdu. Bunlardan biri de Syrna Tıbbi Aromatik Yağlar. Kadın girişimci Hafize İlhan Özkan tarafından kurulan şirket, her türlü tıbbi aromatik bitkinin yağını çıkararak satışa sunuyor. 

HABER MERKEZİ

BÜTÜN dünyanın pandemiyle sarsıldığı bu günlerde, Akdeniz’de üretime başlayan Syrna Tıbbi Aromatik Yağlar markası sektöre hızlı bir giriş yaptı. Syrna markası Antalyalı kadın girişimci Hafize İlhan Özkan, tarafından geliştirildi. Bu yağlar şişelenip perakende alıcılara hem de ham madde olarak da işletmelerin alımına sunuldu. Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi bölümünde tıbbi aromatik bitkiler üzerine yüksek lisans yapan Özkan, tarımsal üründe markalaşarak yenilikçi bir yaklaşımda bulunduklarını söyledi.

Akdeniz’de yeni bir marka: SYRNA

‘HAM MADDE ÖZENLE SEÇİLİYOR’

Tıbbi aromatik ve endemik bitki çeşitliliği ülkemizde en fazla Antalya’da bulunduğunu dile getiren girişimci Hafize İlhan Özkan, temel amaçlarının, ülkemizde ve dünyada yetişen tıbbi aromatik bitkilerin etken maddesi en yüksek olanlarını seçerek, en etkili şekilde öz yağlarını çıkarıp satışa sunmak olduğunu belirtti. Her bitkinin yağının çıkartılabilir olduğunu söyleyen Özkan, “Bitkiler, içinde bulundurduğu etken maddenin oranı, yetiştiği yer, ekim dikim koşulları ve hatta hasat zamanı ve hasat sonrası bitkilerin depolanma koşullarına kadarki süreçte farklılık gösterir. Bu durum da yağın kalitesini belirler. Bizim sunduğumuz yağların tamamının ham maddesi özenle seçiliyor ve laboratuvar çalışmalarından geçtikten sonra fabrikaya alınıyor. Sonuçta da etken maddesi yüksek, kaliteli yani yağ hangi amaçla alınıyorsa o amacı karşılaması mümkün olan ürün elde edilerek satışa sunuluyor” diye konuştu.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE

Antik çağlardan bu yana şifa amacıyla kullanılan bitkisel yağların günümüzde sanayi alanında önemli bir tarımsal hammadde olarak kullanıldığını belirten Özkan, “Bitkiler, başta ilaç endüstrisi olmak üzere gıda, kozmetik, tarımsal ilaç ve gübrelerin üretiminde yoğunlukla kullanılmaktadır. 82 çeşit bitkisel yağı sanayi üretimine ham madde olarak üretiyoruz. 45 çeşit bitkisel yağ çeşidini ise tamamen saf olarak 10 ml, 30 ml ve 50 ml ebatlarında şişelerde, tüketiciye sunuyoruz. Yağların satışlarını toptan olarak yapsak da e-ticaret sitelerinde perakende satışımız da bulunuyor” dedi. Firma olarak faaliyetlerine ağustos ayında başlamalarına rağmen sektörde isimlerini duyurmayı başardıklarını söyleyen Özkan, yakın zamanda uluslararası bir ticari anlaşmanın da imzalarını atarak dünya firması olma yönünde ilerlediklerinin altını çizdi. 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Akdeniz’de yeni bir marka: SYRNA hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Kasım 2020 tarihinde saat 08 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Akdeniz’de yeni bir marka: SYRNA haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ocak 2021, Pazar
 • İmsak
  06:35
 • Güneş
  07:58
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:57
 • Akşam
  18:20
 • Yatsı
  19:38
Sayfa Başı