ANTALYA HABERLERİ

AKDENİZ’DE AŞI HEYECANI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
13.10.2020 - 08:58 |Son Güncelleme :

Kovid-19 pandemisine karşı Akdeniz Üniversitesi’nde başlatılan aşı çalışmalarında son aşamaya gelindi. Bitki hücresinde üretilip hayvanlarda başarılı olan aşı, Sağlık Bakanlığı’ndan onay gelmesi halinde insanlarda denenecek.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

TÜM dünyayı etkisi altına alan Kovid-19’a karşı Akdeniz Üniversitesi’nde (AÜ) sürdürülen aşı çalışmalarından sevindirici haber geldi. AÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Aşı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tarlan Mammedov, virüse karşı protein bazlı aşı ürettikleri müjdesi verdi. Aşıların hayvan testlerini bitirdiklerini dile getiren Mammedov, “İnsan testlerine geçmek için prosedürleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı’na bu konuda bir dosya sunup gereken başvuruları yaptık” dedi.

KORONAYA KARŞI TÜTÜN

Tütün bitkisinde bulunan ‘Nicotiana Benthamiana’ adlı hücrelerden yeni bir teknoloji kullanarak virüs antijenleri ürettiklerini belirten Mammedov şu bilgileri verdi: “Tütün bitkisinin yeşil hücrelerine Kovid-19’un genlerini aktardık. Üretim sürecinde kendimize ait patentler kullandık. Elde ettiğimiz aşıları bulundukları yerden ayırıp izole ettik. Daha sonra Kovid virüsüyle karşılaştırdık. Antikor testlerinde çok güzel sonuçlarımız var. Elde ettiğimiz sonuçlar bize bu aşıların son derece güvenli ve aynı zamanda mutasyonlara karşı dayanıklı olduğunu gösteriyor.”

AŞIDA DÜNYA BAŞARISI

Daha önce sıtmaya karşı tam koruma sağlayan bitkisel üretim aşıyı bulduğu için dünya arenasında yayınlanan birçok bilimsel rapora konu olan Prof. Dr. Mammedov, “Hem hastalığa karşı dayanıklılık hem de fiyat bakımından diğer aşıların önüne geçen şarbon aşısıyla dünya çapında başarı elde etmiştik. Şimdi aynı teknolojiyle Kovid-19’a karşı yaptığımız aşı çalışmalarında da önemli bir yol kat ettik” diye konuştu.

HAYVANLARDA DENENDİ

Yeni aşının klinik olarak çalışmalarını bitirdiklerini açıklayan Tarlan Mammedov, “Hayvan testleri aşamasında farelerde denediğimiz Kovid-19 aşısında, 10 milyon vaka üzerinde antikorların üretilmesinde başarılı olduk. Elde ettiğimiz bu sonuç çok önemli. Ürettiğimiz antijenler çok düzgün bir yapıya sahip. Bu sonuç Kovid’e karşı fonksiyonel olarak aktif antikorlar üretme potansiyeline sahip olduğumuz anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

BAKANLIK ONAYI BEKLENİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya aşı sözü verdiğini hatırlatan Mammedov, “Sözümü tuttum. Kovid -19 aşıları artık hazır. Şu anda laboratuvarımda çok sayıda insanın aşılanmasını sağlayacak kadar aşı var. Bu testlerin insanlara uygulanması aşamasındayız. Bundan sonra gerekli aşamaların ve prosedürlerin hızlı bir şekilde tamamlanması için Bakanlıktan onay bekliyoruz. Rektörümüz Özlenen Özkan da bu süreci hızlandırmak ve aşılama çalışmalarına geçilmesini sağlamak için bazı görüşmeler yaparak bize destek oluyor” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden AKDENİZ’DE AŞI HEYECANI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2020 tarihinde saat 08 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AKDENİZ’DE AŞI HEYECANI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Ekim 2020, Salı
 • İmsak
  05:37
 • Güneş
  06:56
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  15:59
 • Akşam
  18:31
 • Yatsı
  19:45
Sayfa Başı