ANTALYA HABERLERİ

AĞIZ KAPALI BURUN DIŞARIDA

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
11.09.2020 - 09:03 |Son Güncelleme :

Antalya genelinde meskenler hariç tüm alanlarda maske takma zorunluluğu, toplu taşıma araçlarına ise ayakta yolcu alma sınırlaması getirildi. Hürriyet muhabiri Ceren Deniz, sokakta ve toplu ulaşım araçlarında kurallara uyulup uyulmadığını araştırdı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, meskenler hariç tüm alanlarda maske takma zorunluluğu, toplu taşıma araçlarına ise ayakta yolcu alma sınırlaması getirdi. Hürriyet muhabiri Ceren Deniz ise sokakta ve toplu ulaşım araçlarında kurallara ne kadar uyulduğunu araştırdı.

CADDELER TENHALAŞTI

Yeni tip koronavirüs tedbirlerini içeren genelgenin yayımlanmasının ardından hem toplu ulaşımda hem de kent genelindeki cadde ve sokaklardaki insan yoğunluğu büyük ölçüde azalmış durumda. Kent merkezinde neredeyse boş meydanlar, tenha çarşılar dikkati çekiyor. Geçen yılın bu döneminde kalabalık nedeniyle yürümekte zorlanılan Kazım Özalp, Atatürk, Işıklar, Ali Çetinkaya gibi marka caddelerde bile parmakla sayılabilecek kadar az sayıda insan yürüyor. Virüs endişesine rağmen kentin sokaklarında gezenler de yürürken, alışveriş yaparken ve açık havada otururken yaz aylarına göre çok daha temkinli.

YOLCU SAYISI AZALDI

Toplu taşımada da durum farklı değil. İş başlangıç ve bitiş saatleri dışındaki zaman diliminde otobüs ve tramvay seferlerinde ayakta yolcu olmadan ya da ayakta sadece birkaç yolcuyla seyahat ediliyor. Toplu ulaşım araçlarına binen yolcuların tamamı ise maske ve mesafe kuralına uymaya çalışıyor.

KOLTUKLARDA UYARILAR

Otobüse binen yerli ve yabancı yolcuların çoğu şoförün uyarısına gerek kalmadan maskesini takarak araca biniyor. Araçların tamamında salgın tedbir ve kurallarına ilişkin uyarı yazıları mevcut. Her sırada yan yana koltukların birinde, “Yolcularımızın dikkatine! Sağlığınız için lütfen bu koltuğu boş bırakınız” uyarısı yer alıyor. Araçların içindeki panolarda da sosyal mesafeye dikkat mesajları var. Tramvaydaki yoğunluk otobüslere göre daha fazla olduğu için kimi zaman sosyal mesafe kuralları çiğneniyor.

YENİ KURALLAR NELER?

Raylı sistem araçları ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde karşılıklı dörtlü koltuk gruplarının ikişer tanesi kullanılabilecek. Diğer ikişer koltuk uyarı şerit çekilerek kullanıma kapatılacak. Bu araçların teknik ve tescil belgelerinde belirtilen ayakta yolcu kapasitesinin en fazla yüzde 40’ı kadar ayakta yolcu alınabilecek. Ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levhalar herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenecek. 

24.00’DEN SONRA MÜZİK YASAĞI

Restoran, kafe gibi tüm yeme- içme ya da eğlence yerleri ile otel ve konaklama tesislerinde saat 24.00’ten sonra canlı veya kayıttan hiçbir şekilde müzik yayını yapılamayacak. Kaymakamlar koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler tarafından bu konuda gerekli tüm tedbirlerin alınacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden AĞIZ KAPALI BURUN DIŞARIDA hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2020 tarihinde saat 09 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AĞIZ KAPALI BURUN DIŞARIDA haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Eylül 2020, Cuma
 • İmsak
  05:08
 • Güneş
  06:29
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:32
 • Akşam
  19:19
 • Yatsı
  20:35
Sayfa Başı