ANTALYA HABERLERİ

AF İÇİN SON ÇAĞRI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
22.01.2021 - 09:06 |Son Güncelleme :

Antalya Vergi Dairesi’nde, süresi 1 Şubat’a kadar uzatılan kamu borçları yapılandırması yoğunluğu yaşanıyor. Sürenin sona ermesine 10 gün kala başvurulan dosya sayısı 500 bine yaklaştı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

CUMHURBAŞKANLIĞI kararıyla ocak sonuna kadar uzatılan vergi borcu yapılandırmasında son 10 güne girildi. Yapılandırma sürecinde yaklaşık 360 bin kişi Antalya Vergi Dairesi’ne başvurarak talep oluşturdu. Yapılan başvuruların 355 bini kabul edildi. Bazılarının birden fazla borcu olması nedeniyle oluşturulan dosya sayısı da 417 bine ulaştı. Mükelleflerin 1 Şubat akşamına kadar başvuru yapmasını isteyen Antalya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, ilk taksit ödemesinin de en son 1 Mart bitimine kadar yapılması gerektiğini söyledi.

BAŞVURUDA İNTERNET KOLAYLIĞI

Antalya’daki yapılandırma talebinin yüksek olduğunu dile getiren İlhan Karayılan, “Son günlere yaklaştıkça işlem yoğunluğu artıyor. İnternet üzerinden işlem yapabilen vatandaşların bu yolu tercih etmelerini öneriyorum” dedi.

Son bir hafta için vergi dairesinde mesaide dönüşüm ve kısa çalışma saatlerini kaldırdıklarını belirten Karayılan, “Vatandaşın mağdur olmaması için hafta boyunca daha çok çalışanımız tam mesai süresinde çalışarak işlem yapacak” dedi.

BORCUN YÜZDE 75’İ SİLİNECEK

Borcu olanlara yapılandırma çağrısında bulunan Karayılan, “Söz konusu kanundan yararlanılması halinde, vergi ve diğer borçların faizi yaklaşık yüzde 75 oranında azalacak. Vergiye bağlı cezalar ve usulsüzlük cezalarının da yüzde 50’si silinecek” hatırlatması yaptı. Borçların peşin ya da taksitle ödenebileceğini belirten İlhan Karayılan, “6, 9, 12 ya da 18 taksit seçeneği var. Taksitler 2 ayda bir ödenecek. Yapılandırmanın bozulmaması için ilk 2 taksitin zamanında ödenmesi gerekiyor” şeklinde bilgi verdi.

ÖDEMEYE GÖRE İNDİRİM

Vergi yapılandırmasının nasıl uygulanacağını örnekle anlatan İlhan Karayılan, sistemi şöyle açıkladı: “Kanun öncesi 90 bin TL vergi aslı, 90 bin TL vergi cezası ve 70 bin lira gecikme faizi olmak üzere toplam 250 bin liralık borcu olan bir mükellef peşin ödeme yaparsa 90 bin 870 TL verecek. Taksit yaptırıp, ilk iki taksiti süresinde ödediğinde ise borcu 94 bin 350 TL’ye inecek. 18 taksitte ödemeyi tercih etmesi halinde ise 113 bin 505 lira ödeyerek borcunu bitirebilecek.”

BİRKAÇ AY DAHA UZATILSIN

Hükümetin vergi borcu yapılandırmasını bir ay daha uzatması kararının işletmeleri memnun ettiğini söyleyen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, “Vergi yapılandırması birkaç ay daha uzatılırsa sektörlere nefes aldırır. Çünkü pandemi kontrol altına alınırken toparlanmaları zaman alacak” çağrısında bulundu.

SON GÜNÜ BEKLEMEYİN

Şu anda başvuru oranında ciddi bir artış olduğunu belirten Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, “Yılın son günlerinde bankalarda çok uzun kuyruklar oluştu. İşyeri sahiplerini yıl sonu alacakları ödemeler vardı. Bu nedenle yapılandırma süresinin uzatılması mağduriyet oluşmaması bakımından sevindirici oldu. Esnafımıza son günü beklemeden işlemlerini yapmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Borç yapılandırması gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergileri kapsıyor. Vergi borçlarının yanı sıra çok sayıda vatandaşı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar dahil idari para cezaları, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecrimisil borçları da bu kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden AF İÇİN SON ÇAĞRI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2021 tarihinde saat 09 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AF İÇİN SON ÇAĞRI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Şubat 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:07
 • Güneş
  07:27
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  18:54
 • Yatsı
  20:08
Sayfa Başı