ANTALYA HABERLERİ

8 MİLYON TURİST HEDEFİ ZOR DEĞİL

Burcu ILGAZ/HÜRRİYET
14.06.2021 - 09:14 |Son Güncelleme :

Geçtiğimiz hafta 'haziranı kaybedecek gibiyiz ama temmuzu kazanalım' demişken bu hafta arka arkaya turizm adına yüzümüzü güldüren haberler geldi.

Burcu ILGAZ/HÜRRİYET

Türkiye’yi çok yüksek riskli bölgeler listesinden riskli bölge statüsüne alan Almanya, şimdi de haftalık yeni vaka sayısı 200’ün altında olan bölgeler için 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısını kaldıracağını açıkladı. Bu kararla birlikte Türkiye’nin uyarısı da kalkmış olacak. Sektörden aldığım haberlere göre Almanya’dan bu kararla birlikte ciddi bir talep trafiği başlamış durumda. Almanya özellikle Antalya turizmi için oldukça önemli bir pazar. 2019 yılında Antalya’da 2.5 milyon Alman turist ağırlandı. Bu rakam 2020’de 350 bin civarına geriledi.

*

BİR GÜNDE 27 BİN TURİST

İkinci güzel haber ise Antalya’dan. Geçtiğimiz gün uzun zamandan bu yana ilk defa bir günde 27 binin üzerinde turist şehre giriş yaptı. En yüksek turist sayısını Ukraynalı turistler oluştururken; Alman ve Polonyalı turistler de ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor. Ancak en büyük eksiklerden biri de ne yazık ki hâlâ Rus turistler. Önümüzdeki günlerde Rusya’dan sektörün yüzünü güldürecek haberler geleceğine inanıyorum. Temmuz ayının ayak seslerini şimdiden güçlü bir şekilde duymaya başladık.

*

ANTALYA’DA HEDEF 8 MİLYON TURİST

Antalya’da geçen yıl 3.5 milyon turist ağırladık. Öyle ki; geçtiğimiz yıl Antalya, en yüksek turist sayısına eylül ve ekim aylarında ulaşmıştı. Rusya’dan 21 Haziran’da gelecek olası iyi haberlerle birlikte, artan Ukraynalı ve Polonyalı turistlere Alman ve Rus turistler de eklenecek. Eğer bu yıl yüksek sezon temmuz ayından itibaren başlar ve istikrarlı bir şekilde devam ederse, ilde ağırlanacak toplam turist sayısı 8 milyonun üzerine rahatlıkla çıkabilir. 2019 rakamlarına ulaşılamasa da 2016 yılında ağırlanan toplam turist sayısı aşılmış olacak. Yüksek sezon ise yine geçen yıl olduğu gibi ekim sonuna kadar devam edebilir.

*

DİJİTAL AŞI SERTİFİKASI

Avrupa Birliği Konseyi birkaç gün önce Dijital Aşı Sertifikası uygulamasını da onayladı. Bu durum aşılı olanlara karantina süreleri uygulanmadan seyahat kolaylığı sağlıyor. Yeni sezona giriş yaparken Türkiye, güvenli turizm sertifikası ile hizmet veren sektör çalışanlarının büyük çoğunluğunun aşılanması ile güven tazeledi. Ayrıca bu tesisler bağımsız akredite kuruluşlarca sürekli denetim altında. Ülkemizde aşı oranlarının gittikçe yükselmesi de yeni sezon için umut vaat edici.

2021 YENİDEN PATARA YILI

Bildiğiniz gibi 2020 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Patara Yılı ilan edilmişti. Ancak pandemi süreci ne yazık ki bu güzel haberi gölgede bıraktı. Yaşanan bu talihsizliğin ardından yılın yeniden Patara yılı olarak ilan edilmesi açıkçası beni çok sevindirdi ve ümitlendirdi. Gösteremediğimiz alakayı telafi etme şansı tanıdı. Hem il olarak hem de ülkece bu güzel gelişmeyi kucaklamalı gereken ilgiyi ve desteği vermeliyiz. Öyleyse; hep beraber Patara’ya sahip çıkalım. Yüzümüzü ışığın kenti Patara’ya çevirelim.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 8 MİLYON TURİST HEDEFİ ZOR DEĞİL hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Haziran 2021 tarihinde saat 09 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 8 MİLYON TURİST HEDEFİ ZOR DEĞİL haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Temmuz 2021, Çarşamba
 • İmsak
  03:55
 • Güneş
  05:38
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  20:27
 • Yatsı
  22:02
Sayfa Başı