ANTALYA HABERLERİ

170 MİLYARLIK FON CAN SUYU OLACAK

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
11.03.2020 - 10:27 |Son Güncelleme :

Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Nisan ayında açıklanması beklenen 170 milyar liralık Kredi Garanti Fonu’nun iş dünyasında can suyu olacağını bildirdi. Bahar, fon dağıtılırken ödemeleri düzenli olan yatırımcıya öncelik verilmesini istedi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ali Bahar, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Antalya Temsilciliği üyeleriyle bir araya geldi. Kaleiçi’nde gerçekleşen toplantıda Antalya OSB’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Bahar, sektörlerin beklentileri, yeni projeler ve yıllık hedefler doğrultusunda çizdikleri yol haritasını anlattı.

170 MİLYARLIK PAKET UMUT YARATTI

Nisan ayında açıklanması beklenen 170 milyar liralık Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) iş dünyasında umut yarattığını ifade eden Ali Bahar, uygulamada KGF’den geçmişte yararlanıp düzenli ödeyen firmalara öncelik verilmesini istedi. Dolar, Euro ya da arazi almak için KGF kullanımının önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Bahar, “İki yıldır 50 milyar liralık bir KGF açıklanması gerektiğini konuşuyoruz. Şirketler bir yıl kar etmediği için önümüzdeki süreçte kredi bulmakta zorlanacaktır. Teminatlandırma sorunu yaşayan firmaların önünü açmak gerekiyordu. O nedenle bir KGF paketinin ihtiyaç olduğunu dile getiriyorduk. 170 milyar liralık paket henüz gelmedi ama güzel oldu. Tabanı genişletilmiş olması iyi. Yine 50 milyar lirası sanayiye kullanılabilir” dedi.

170 MİLYARLIK FON CAN SUYU OLACAK

PROJE PAZARI

Yeni iş fikirlerini buluşturmak üzere 16-17 Nisan tarihlerinde planlanan Proje Pazarı’nın bilim dünyasını ve girişimcileri Antalya’da bir araya getireceğini belirten Bahar, “Sanayi ve bilim insanlarından oluşan hakem heyeti tarafından yarışmak üzere 284 proje belirlendi. Proje Pazarı sadece bir yarışma değil. İş insanlarının projeleri inceleyip görüşmeler yapacakları ve isterlerse ortak şirket kurabilecekleri bu organizasyonda yeni iş imkânları pazarlanacak” dedi.

TEKNOPARK FORUMLA AÇILACAK

Yapımı 2021’de tamamlanacak Teknopark’ın açılışının Melek Yatırım Forumu ile gerçekleştirileceğini açıklayan Bahar, süreçle ilgili şöyle bilgi verdi: “200 bin dolarlık bir ortaklıkla binlerce sanayicinin olduğu melek yatırım ağının yönetim kurulunda sandalye sahibi oluyoruz ve İstanbul’da bir melek yatırım fonu ile görüşüyoruz. 2021’e kadar orada tecrübe sahibi olacağız. Sonra 2021 de melek yatırım ağımızı fona dönüştüreceğiz ve Antalya kendi fonumuzu kuracağız. Birer dönümlük 31 laboratuvar alanının her birini 800 bin liraya satıyoruz. 15’inin sahibi belli oldu, diğerleri de kısa sürede dolacak.”

LİMAN İHALESİNE GİRECEĞİZ

Antalya’da STK’larının bir araya gelerek Antalya Limanı’na talip olmasını öneren Bahar, “Limanla ilgili ilk şikayeti de dört yıl önce yapan bizdik, sonra BAİB ve başkaları da şikayet etmeye başladı. Ortaklarımızla birlikte biz limana talibiz. Antalya OSB olarak, limanı çok daha modern şartlarda, kar amacı gütmeden işletmek istiyoruz. Sanayicimizin orada yaşanan sıkıntıların giderilmesi için bizden beklentileri var. Rekabet koşullarına uyulmaması, yüksek navlun bedelleri gibi sorunlar nedeniyle mevcut durumda sanayici Mersin, İzmir gibi limanlara gidiyor. Karayoluyla Kocaeli ve Samsun’a giden de var. Elimizde liman var kullanamıyoruz. 6 yıl gibi bir süre kaldı. OSB olarak şirket kurup limanın ihalesine gireceğiz” diye bilgi verdi.

DENİZ VE MERA OSB KURABİLİRİZ

Deniz ve mera OSB’lerinin kurulumu üzerinde çalıştıklarını dile getiren Bahar, sözlerine şöyle devam etti: “Hep karada OSB’ler konuşuluyor ama yeni alanlara açılmak iyi bir fikir. Denizde mülkiyet sorunu yok. Yani bu zor bir şey değil. Gazipaşa’da sarp kıyıların karşısında çok geniş bir alan ayrılarak deniz OSB’leri yapılabilir mi ve orada balık çiftlikleri kurulabilir mi? Koşulları araştırıyoruz. Korkuteli’ne örneğin binlerce döküm ekilmeyen alan var. Mera OSB kurulabilir, 5 milyon metrekarelik alanda araziler kooperatifleştirilebilir. Türkiye’nin hayvancılığın geliştirilmesine ihtiyacı da var”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 170 MİLYARLIK FON CAN SUYU OLACAK hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mart 2020 tarihinde saat 10 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 170 MİLYARLIK FON CAN SUYU OLACAK haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Nisan 2020, Cuma
 • İmsak
  05:11
 • Güneş
  06:33
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:40
 • Akşam
  19:28
 • Yatsı
  20:45
Sayfa Başı