ANKARA HABERLERİ

Yurt ücretleri ve kiralar ne olacak

Sedat CENİKLİ
13.04.2020 - 23:23 |Son Güncelleme :

Koronavirüs sebebiyle eğitime verilen arada memleketlerine dönen öğrenciler ile ailelerinin merak konusu haline gelen ‘özel yurt ücretleri ile kapısına kilit vurulan evlerin kiraları’ hakkında TÜYİSEN Genel Sekreteri Ömer Kurtaran ve ATEM Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin değerlendirmelerde bulundu.

Sedat CENİKLİ

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun 2 Nisan’da, Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne (KYK) bağlı yurtlarda barınan öğrencilerin, mart ayında ödedikleri ücretlerin iade edileceğini açıklamasının ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel öğrenci yurtlarına çevrildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan ilk önlemlerden biri olan ‘16 Mart itibarıyla üniversite ve okulların tatil edilmesi’ kararının ardından yurtlarından ve evlerinden çıkıp memleketlerine dönen, Ankara’da eğitim-öğretim gören öğrenciler de sosyal medyadan, “Peki biz ne olacağız” diye sormaya başladı. Konuyla ilgili Hürriyet Ankara’ya açıklamalarda bulunan Tüm Yurt İşverenleri Sendikası (TÜYİSEN) Genel Sekreteri Ömer Kurtaran, şunları söyledi:

KYK İLE REKABET EDEMEYİZ

“Biz Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ve onun belirttiği kriterleri yerine getirdikten sonra bu hizmeti veren özel yurtlarız. Yani ne devletin sosyal devlet anlayışıyla ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere tahsis ettiği KYK; ne de belediyeler tarafından binası tahsis edilen ve devletin öğrenci başına her ay 670 TL yemek-barınma yardımı verdiği vakıf yurtları ile rekabet edemeyiz. Bunlar para almayabilir ama biz özel yurtlarız. MEB’in hem personel kriterleri hem de öğrencilerimizin can güvenliği için belirlediği bina zorunluluklarını yerine getirip ancak hizmet vermeye başlıyoruz.

AKADEMİK TAKVİMİN ÜCRETİ

Bunun yanı sıra bizim yine MEB’in yönetmeliği gereği 12 ay boyunca açık kalmamız gerekiyor. Akademik takvim 8 buçuk ay. Ancak kalan aylarda pansiyon ya da otel işletmeciliği gibi günlük oda kiralayamadığımız için 3 buçuk ay boş yere açık duruyor ve günlük bakımından personel masraflarına kadar harcama yapıyoruz. Bir de kafa karışıklığına sebep olan aylık ödeme şekli var. Bu süreçte öğrenci ve veliler, ‘Oturmadığımız ay için niye para verelim’ diyorlar. Ancak atladıkları bir konu var. Biz onlara kolaylık olsun diye 8 buçuk aylık konaklama ücretini, peşin almak yerine 12 aya bölüyoruz. Bunu atlamamaları lazım.

YÜZDE 30 ALACAĞIZ

Yaşadığımız bu olağanüstü süreçten dolayı hepimiz dikkatli davranıyoruz. Ancak bizi de anlamaları lazım. Sendika üyemiz olan Türkiye genelindeki yaklaşık 500 yurtta şöyle bir karara vardık. Mart ayı aidatını alıyoruz. Geri kalan iki ay için de, yani nisan ve mayıs aylarında da alacağımızın yüzde 30’unu alıyoruz. Odalarda hâlâ eşyalar olmasına rağmen böyle bir karar aldık biz, kendimizce süreci yönetebilmek için. Ancak unutulmamalı ki, her sektörde olduğu gibi bizde de bu durumu fırsata çevirip kalan ayların da kirasını isteyen insanlar var.”

*APARTLARA İLİŞKİN

KAÇAK YERLERİ ŞİKÂYET EDİN

Kurtaran, yurt ya da apart adı altında lüks sitelerin stüdyo dairelerini senet karşılığı öğrencilere kiralayanlara karşı da velileri uyardı: “Buralarda öğrenci barınması yasak aslında, ancak yurt adı altında kontrolsüz şekilde hizmet veren yerler var. Ellerinde senet olduğu için velilerimiz, öncelikle telefonla iletişime geçip bu şahıslarla orta yolu bulmaya çalışsınlar. Olmuyorsa Tüketici Hakları’na başvursunlar. Ya da MEB’e dilekçe verip, ‘Burası yurt olarak bizim kaydımızı yaptı ancak durum bu şekilde değil’ diye şikâyette bulunsunlar.”

* ÖĞRENCİ EVLERİNE İLİŞKİN

MECBURİYETTEN GİTTİLER DUYARLI OLMAMIZ LAZIM

Sözleşmeye göre mülk sahibine her ay kira ödemeleri gereken ancak salgın sebebiyle memleketlerinde olan öğrencilerin evleriyle ilgili açıklamada bulunan Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası (ATEM) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin ise, “Herkes işin vahametinin farkında. Herkesin şapkasını çıkarıp önüne koyması ve bazı şeyleri iyi değerlendirmesi lazım. Şimdi birlik ve beraberlik zamanı. Kimsenin birbirini sıkıntıyı sokmasına gerek yok. Neticede öğrenci arkadaşlar da keyiflerinden gitmediler, mecburiyetten gittiler. Duyarlı olmamız gereken bir süreç yaşıyoruz” çağrısında bulundu.

Yurt ücretleri ve kiralar ne olacak

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yurt ücretleri ve kiralar ne olacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2020 tarihinde saat 23 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yurt ücretleri ve kiralar ne olacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mayıs 2022, Salı
 • İmsak
  03:41
 • Güneş
  05:25
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:44
 • Akşam
  20:05
 • Yatsı
  21:42
Sayfa Başı