ANKARA HABERLERİ

Yerli aşı yeni varyantlara karşı hızla dizayn edilebilir

Vuslat AY-Burak TEKİN
28.07.2021 - 21:29 |Son Güncelleme :

Ankara'da Faz-2 çalışması süren virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) yerli COVID-19 aşısının iki hafta içinde yeni varyantlara karşı dizayn edilebileceği belirtildi.

Vuslat AY-Burak TEKİN

Faz-2 çalışmasının yürütüldüğü Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, “Biz şu müjdeyi verebiliriz; yerli VLP aşısı yeni varyantlara karşı hızla dizayn edilebilir, delta varyantı dahil olmak üzere” dedi. VLP COVID-19 aşısında Faz-2 çalışmasında son dönemece girdiklerini belirten Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, şu bilgileri paylaştı:

Yerli aşı yeni varyantlara karşı hızla dizayn edilebilir

GÖNÜLLÜLÜK ÇAĞRISI

“İnşallah Faz-3 çalışmasını eylül ayı içerisinde gerçekleştirmeyi bekliyoruz. Yine sonbaharın sonlarına doğru veya 2022’nin başlarına doğru da ön sonuçları itibarıyla rutin klinik kullanıma hazır hale gelebilir. Biz şu müjdeyi verebiliriz; yerli VLP aşısı yeni varyantlara karşı hızla dizayn edilebilir, delta varyantı dahil olmak üzere. Laboratuvarda çalışan akademisyenlerimiz bunun yaklaşık iki hafta içerisinde dizayn edilebileceğini ve kullanıma hazır hale gelebileceğini ifade etmektedirler. Bu bizim için son derece önemli. VLP COVID-19 aşısının ikinci bir özelliği ise, dört proteine karşı hedeflenmiş olması. Teorik olarak yerli VLP aşısının dört protein içermesi nedeniyle daha kuvvetli bir yanıt oluşturacağını ummaktayız. Bu iki özelliği ile yerli VLP aşısı, ‘yenilikçi bir aşı’ diyoruz. Yerli VLP aşısı önümüzdeki süreçlerde kullanıma hazır hale gelecektir. Turkovac ve VLP her iki aşımıza gönüllü olun.” 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yerli aşı yeni varyantlara karşı hızla dizayn edilebilir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2021 tarihinde saat 21 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yerli aşı yeni varyantlara karşı hızla dizayn edilebilir haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Eylül 2021, Pazar
 • İmsak
  05:10
 • Güneş
  06:33
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  16:07
 • Akşam
  18:47
 • Yatsı
  20:05
Sayfa Başı