ANKARA HABERLERİ

Yerli aşı sonbaharda uygulanabilir

Aybüke İNAL KAMACI/AA
13.05.2021 - 23:55 |Son Güncelleme :

Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Faz 1 Klinik Araştırmalar Merkezi Sorumlusu ve Hastane Başhekimi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, virüs benzeri parçacık (VLP) temelli yerli Kovid-19 aşısının sonbahar aylarında insanlara uygulanmasın bir sakınca olmayacağını söyledi.

Aybüke İNAL KAMACI/AA

Altuntaş, Faz 1 çalışması tamamlanan yerli aşının Faz 2 çalışmalarına ise 300'den fazla gönüllünün katılacağını, Faz 3 çalışmasının ise ağustos ayı içerisinde veya sonlarına doğru başlamasının planlandığı bilgisini verdi. Altutaş, Faz 2 aşamasındaki yerli aşı için gönüllülere çağrı yaparak şunları söyledi: “Basit veya çok ciddi olmayan, hafif kol ağrısı gibi yakınmalar, kızarıklık gibi aşının yapıldığı yerde yan etkilerin olduğunu gözlemledik. Bunun dışında ciddi bir yan etki gözlemlemedik. 18 yaşın üzerinde olan, herhangi bir sağlık problemi olmayan, ilaç tedavisi kullanmayan, bilinen böbrek ve karaciğer hastalığı olmayan, daha önce Kovid-19 geçirmemiş ve yapılan testlerde de antikoru olmayan insanlarımızın, özellikle de genç arkadaşlarımızın Faz 2 ve daha sonra yapılacak Faz 3 çalışmasında gönüllü olmalarını arzu ederim. Bu milli bir görev, milli bir sorumluluk, hepimizin sorumluluğu, aynı zamanda insanlığa, bilime bir katkı. Bu yönüyle de düşünmek lazım.” 

Yerli aşı sonbaharda uygulanabilir

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yerli aşı sonbaharda uygulanabilir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mayıs 2021 tarihinde saat 23 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yerli aşı sonbaharda uygulanabilir haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Haziran 2021, Çarşamba
 • İmsak
  03:18
 • Güneş
  05:14
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:28
 • Yatsı
  22:15
Sayfa Başı