ANKARA HABERLERİ

Yenimahalle’nin karbon haritası çıkarılacak

Hürriyet Haber
26.06.2020 - 22:24 |Son Güncelleme :

Yenimahalle’nin karbon haritası çıkarılarak, ilçe sakinlerinin yüzde 40 daha temiz hava soluması için sera gazı salınımının azaltılması amaçlanıyor.

Hürriyet Haber

Yenimahalle Belediyesi, ilçe sakinlerinin sürdürülebilir yeşil bir kentte, yüzde 40 daha temiz hava soluması amacıyla sera gazı salınımının azaltılması çalışmalarına hız verdi. 2019’da, Türkiye genelinde 11 ilçe ve 6 büyükşehir belediyesiyle birlikte Belediye Başkanları İklim Sözleşmesi’ni imzalayarak sera gazı salınımının yüzde 40 azaltılması ve Enerji Eylem Planı’nın hazırlanması çalışmasını başlatan Yenimahalle Belediyesi, personeline ‘Karbon Ayak İzi Analizi Tespit Çalışması’ kapsamında eğitim düzenledi.

ENERJİ TÜKETİMİ, ISINMA, ULAŞIM

Eğitim programında; Yenimahalle’de ve belediyeye ait yapılarda karbon ayak izinin hesaplanması amacıyla enerji tüketimi, ısınma, ulaşım, sanayi, atık su miktarı gibi önem ifade eden konuların raporlanması için çalışması başlatıldı. Belediye; ilçenin karbon haritasının çıkarılması, raporlanması ve bu yönde çalışma başlatılması amacıyla 3 ay sürecek eğitim çalışmasıyla personelin bilgi ve deneyim kazanmasını hedefliyor.

KİRLİLİK UNSURLARI KALDIRILACAK

İklim değişikliği kavramının en önemli unsuru olan karbon ayak izi konusunda Yenimahalle’de farkındalık yaratmak istediklerini belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “İlçemizin yeşil bir ilçe olarak anılması amacıyla 11 yıldır çalışıyoruz. Yalnızca kamusal alanları park ve yeşil alan olarak değerlendirmenin yetmeyeceği kirliliğe neden olacak unsurların da ortadan kaldırılması gerektiğine inanarak bu amaçla tüm projelere destek vermeyi ve ortak çalışmayı amaçlıyoruz” dedi.

Yenimahalle’nin karbon haritası çıkarılacak

Eğitime, belediye bünyesinde 13 farklı müdürlükten 25 personel katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yenimahalle’nin karbon haritası çıkarılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Haziran 2020 tarihinde saat 22 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yenimahalle’nin karbon haritası çıkarılacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Eylül 2020, Cumartesi
 • İmsak
  04:54
 • Güneş
  06:20
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  19:10
 • Yatsı
  20:30
Sayfa Başı