Yenimahalle’de ‘Dünya Ruh Sağlığı Günü’ kapsamında etkinlik düzenlendi

Güncelleme Tarihi:

Yenimahalle’de ‘Dünya Ruh Sağlığı Günü’ kapsamında etkinlik düzenlendi
Oluşturulma Tarihi: Ekim 11, 2018 11:38

 Yenimahalle’de ‘Dünya Ruh Sağlığı Günü’ kapsamında etkinlik düzenlendi

Haberin Devamı

ANKARA, (DHA) - YENİMAHALLE Belediyesi, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında ‘Şiddeti Tanıma ve Baş Etme’ konulu seminere ev sahipliği yaptı.
Türk Psikologlar Derneği üyesi Klinik Psikolog Özge Şahin’in sunumuyla gerçekleşen seminerde, ruh sağlığının birinci önceliği olan şiddet bütün detaylarıyla incelendi. Yenimahalle Belediyesi ve Türk Psikologlar Derneği işbirliğiyle, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen seminerde şiddet, şiddetin türleri, kadına ve çocuklara yönelik şiddet, şiddetin faktörleri ve sonuçları, şiddetle baş etmenin yolları masaya yatırıldı. Günümüzde özellikle kadınlara ve çocuklara yapılan şiddet rakamları incelendiğinde yıldan yıla büyük artış yaşandığını belirten Özge Şahin, “Şiddet türlerinin birbirinden ayrı olarak düşünülmemesi gerekir. Ne olursa olsun şiddetin gerekçesi olmaz. Cinsiyet ayrımcılığı yaşadığımız toplumda dünyaya geldiğimiz günden itibaren başta ailede, okulda ve çevremizde gösterilen davranışlar zihinlere kazınıyor. Kadın ve çocuğu birey olarak kabul etmediğimiz ve yasalarımızda var olan eksiklikler giderilmediği sürece şiddetin hiçbir türlüsünün önüne geçemeyiz” dedi.
‘ŞİDDETİN ÖNLENMESİ İÇİN ORTAK MÜCADELE ZORUNLUDUR’
Yenimahalle Belediyesi’nin her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı olduğunu, şiddet gören kadınlara ve çocuklara yardımcı olmak için çalışmalar yapıldığını belirten Yenimahalle Belediyesi Başkanı Fethi Yaşar ise, şunları söyledi:
“Kadınlara ve çocuklara uygulanan şiddet haberleri ülkemizin her noktasında artmış durumdadır. Devletin ilgili kurumları ve bakanlıklar konuyu ivedilikle araştırması ve çözüm yollarının bulunması gerekmektedir. Yasalarda var olan eksikliklerin giderilmesi, gelişmiş ülkelerde uygulanan hukuksal düzenin incelenerek bu eksikliklerin ortaya çıkarılması ve gerekli çalışmanın yapılması toplum olarak hepimizi ilgilendiren bir husustur. Yaşanan bu şiddet ortamının ortaya çıkma sebepleri ve etmenleri incelenmeden sadece hukuksal olarak düşünülerek çözüm yolu bulunamaz. Kime ne görev düşüyorsa yapılması artık zaruri hale gelmiştir.”
FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!