ANKARA HABERLERİYENİMAHALLE HABERLERİ

Yenimahalle ‘Kadın Dostu Belediye’ unvanına kavuşuyor

DHA
13.11.2018 - 10:14 |Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA) – YENİMAHALLE Belediyesi, ‘Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programı’ kapsamında ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’ projesiyle ilgili sunum gerçekleştirdi.
Yenimahalle Belediyesi, UNFPA (Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu) tarafından yürütülen ve TBB (Türkiye Belediyeler Birliği) tarafından desteklenen “Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programı” kapsamında, 2019-2020 yılında yürürlüğe alınacak Yerel Eşitlik Eylem Planı Sunumunu gerçekleştirerek Türkiye’de Kadın Dostu Belediye unvanını alan 5’inci belediye olma yolundaki en somut adımını attı. Ankara’da bir otelde gerçekleştirilen sunuma, Yenimahalle Belediyesi Başkanvekili Mehmet Kartal, UNFPA Toplumsal Cinsiyet Program Koordinatörü Meltem Ağduk, TBB Genle Sekreter Yardımcısı Ahmet Kazan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun yöneticileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Yenimahalle Belediyesi’nin bu zamana kadar kadınlarla ilgili olarak yapmış olduğu ve proje ortağı olarak destek verdiği birçok projenin detaylarının belirtildiği seminerde, şiddet mağduru kadınların sosyo-ekonomik destek sistemlerinin geliştirilmesi, Pandora- Kadın girişimciler için Avrupa fırsatlarını keşfetme projesi, Yaşama Sığınan Kadınlar Projesi, Toplumsal Cinsiyet Aktivist Eğitimi Projesi, belediye bünyesinde bulunan Kadın Danışma Merkezi gibi birçok proje detaylandırılarak proje ortaklarıyla fikir alışverişi yapıldı.
Eğitim, istihdam, şiddet, sağlık, katılım ve kentsel hizmetler olarak altı ana başlıktan oluşan Yenimahalle Belediyesi Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında iki yıl içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler sunumu tüm ayrıntılarıyla katılımcılara anlatıldı. Belediye bünyesinde hizmet veren bütün müdürlüklerin katılımı ve desteğiyle gerçekleştirilecek faaliyetler, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında ana etken olarak sunuldu.
‘YENİMAHALLE’DE KADINA TAM DESTEK’
Belediye olarak kadın hakları ve kadınların toplumda yaşadığı sıkıntıların çözümü açısından birçok projenin üretildiğinin altını çizen Yenimahalle Belediyesi Başkanvekili Mehmet Kartal, şunları söyledi:
“Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için hukuki düzenlemelerin yanında kadınların toplumsal hayatta güçlenmesi için yerel yönetimlere ve belediyelere büyük görevler düşmektedir. Belediyemizde bir kadın meclisimiz bulunmaktadır ve çalışanların yarıdan fazlası kadındır. Ayrıca şiddet gören kadınlar için 2015 senesinde açılan Kadın Sığınma Evimizde alanında uzman personeller tarafından onların toplumsal hayattan uzaklaşmaması için her türlü destek verilmektedir. Böylesine önemli bir projeye ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz.”
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Yenimahalle haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Yenimahalle haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yenimahalle ‘Kadın Dostu Belediye’ unvanına kavuşuyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mart 2020, Salı
 • İmsak
  05:26
 • Güneş
  06:50
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  19:04
 • Yatsı
  20:22
Sayfa Başı