ANKARA HABERLERİ

Yeni otobüsler yerli mi yabancı mı olacak polemiği

Murat YILMAZ
11.10.2020 - 01:10 |Son Güncelleme :

AK Parti grubu, EGO’nun krediyle alacağı otobüslerin yabancı olmaması gerektiğini belirtip, “Yerli ve milli kaynaklarla alınması çok önemli” dedi. CHP grubu, “İhalede kesinlikle yabancı menşe şartı aranmayacaktır” derken İYİ Parti de “Tabi ki Türkiye’de üretilen otobüsleri alacağız” yanıtını verdi.

Murat YILMAZ

Yeni otobüsler yerli mi yabancı mı olacak polemiğiAnkara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın ‘EGO’nun 282 otobüs alımı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) alacağı 60 milyon Euro’luk kredi talebinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda bekletildiği’ açıklaması, önceki gün ekim ayı üçüncü oturumunu gerçekleştiren ABB Meclisi’nin gündemindeydi. AK Parti adına söz alan Meclis Üyesi Erhan Sarıgöl, AK Parti Ankara İl Başkanlığı’ndan yapılan ‘bakanlığın yerli araç, yerli kaynak vurgusu yaptığı ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yabancı kaynak borçlanma ve yabancı araç alımında ısrar ettiği’ne ilişkin açıklamayı Meclis kürsüsünden okudu.

Yeni otobüsler yerli mi yabancı mı olacak polemiği

YERLİ VE MİLLİ KAYNAKLARLA ALINMALI

Sarıgöl, “Geçmişte ekonomik saldırıları hepimiz gördük ve bunların asıl kaynağı dış devletlerdir. Dış devletlerin ülkemize böylesine saldırı içinde olduğu bir süreçte Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli kaynakların ülkemizde daha çok kullanılması vurgusu adına alınacak otobüslerin yerli ve milli kaynaklarla alınması çok önemli. Sayın Mansur Yavaş’ın yönettiği Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde alınacak otobüslerin yerli kaynaklarla alınması dış borcun daha az indirilmesini ve ülkemize katkı olmasını sağlayacaktır” dedi.

Yeni otobüsler yerli mi yabancı mı olacak polemiği

YABANCI MENŞE ŞARTI ARANMAYACAK

Kredi talebi Meclis’te görüşülürken dışarıdan daha düşük faizli kredi bulunduğu ve oylamanın da bu bilgilere göre yapıldığını hatırlatan CHP Grup Başkanvekili Yaşar Neslihanoğlu da, “Basın açıklamasında direkt yabancı araç alınacakmış ifadesi kullanılmakta. Bu ihaleye yerli veya uluslararası bütün firmalar girebiliyor. Sadece yabancı araç alınacak yabancı kredi kullanılıyor gibi bir durum yok. Kredi onaylandığı takdirde ihale uluslararası ihale şeklinde olacaktır, söz konusu ihalede kesinlikle yabancı menşe şartı aranmayacaktır. İhalede EGO tarafından hazırlanan teknik şartname kapsamında yerli ve yabancı tüm firmalar eşit koşullarda yarışacaktır” yanıtını verdi.

Yeni otobüsler yerli mi yabancı mı olacak polemiği

TÜRKİYE’DE ÜRETİLENLERİ ALACAĞIZ

İYİ Parti Grup Başkanvekili Adnan Beker ise, “Biz dış kaynaklı krediyi çok düşük olduğu için Meclis’ten onayını aldık. Büyükşehir yüzde 3 ile kredi kullansa mı iyi yüzde 17 ile kredi kullanılsa mı iyi? Bu kredi geldiği zaman tabi ki Türkiye’de üretilen otobüsleri alacağız. Öyle yurt dışından otobüs filan gelecek değil. Fakat 10 aydır bu kredi imzalanmadı. Pandemi sürecinde virüsün en çok yayıldığı yerler toplu taşıma araçları oldu, bu nedenle Ankara’da çok yayıldı. Ankara’nın acil otobüs ihtiyacı var. Sayın Bakan’ımız bunu bir an önce imzalarsa biz de kredi ile yerli üretim olan otobüsleri en düşük ihale ile alır Ankara’mıza kazandırırız. Yerli ve milli olmamız, öncelikle üreticimizi düşünmemiz lazım” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yeni otobüsler yerli mi yabancı mı olacak polemiği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ekim 2020 tarihinde saat 01 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yeni otobüsler yerli mi yabancı mı olacak polemiği haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Ekim 2020, Pazar
 • İmsak
  05:24
 • Güneş
  06:47
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:51
 • Akşam
  18:24
 • Yatsı
  19:42
Sayfa Başı