Yaya öncelikli yeni Kızılay

Güncelleme Tarihi:

Yaya öncelikli yeni Kızılay
Oluşturulma Tarihi: Aralık 26, 2022 15:25

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Atatürk Bulvarı’nda ‘Cephe İyileştirme ve Kentsel Tasarım Projesi’ni başlatıyor. Sıhhiye ile Türkiye Büyük Millet Meclisi arasındaki 63 yapının cepheleri modernize edilecek ve binalarda tek tip tabela kullanılacak. Proje ile yaya öncelikli bir Kızılay hedefleniyor.

Haberin Devamı

ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı; Sıhhiye ile Çankaya Köşkü arasında yer alan yapıların cephelerinin modernize edilerek binalarda tek tip tabela uygulamasına geçilmesi için harekete geçti. Güvenpark, Zafer Parkı ve Zafer Meydanı’nın da tarihi dokularına uygun şekilde yenileneceği projenin ilk etabı; Sıhhiye ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) arasında yer alan kamu binaları hariç 63 adet yapıyı kapsarken, uygulanacak kentsel tasarımla bölge yepyeni bir görünüme kavuşacak.

Yaya öncelikli yeni Kızılay

KALDIRIMLAR TASARLANACAK

Atatürk Bulvarı üzerinde gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında; Sıhhiye Hitit Güneşi Anıtı’ndan TBMM’ye kadar 10 hektarlık alanda yaya kaldırımlarından kent mobilyalarına, aydınlatma elemanlarından satış birimlerine kadar birçok unsur yeniden tasarlanacak. Bulvar üzerinde yayaların kullandığı en önemli akslar belirlenerek bu noktalarda hemzemin yaya geçidi uygulamasına başlanacak. Bulvarın yaya öncelikli hâle getirilmesi amacıyla yapılacak çalışmalarla üst geçitler de kaldırılacak.

Haberin Devamı

Yaya öncelikli yeni Kızılay

CUMHURİYET DÖNEMİNE DÖNÜŞ

Bölge içerisinde başta Güvenpark olmak üzere doğal ve kültürel sit alanlarında yapılacak çalışmaların Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandığını belirten Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, proje hakkında şu bilgileri verdi: “Atatürk Bulvarı’na baktığınız zaman Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin tüm izlerini orada görmek mümkün. Dolayısıyla öncelikli olarak burayı ele aldık. Önümüzdeki yıl da uygulamasına geçeceğiz. Bu projeyle hem Türkiye’nin hem de Ankara’nın toplumsal belleğinde var olan Kızılay’ı eski günlerine yeniden dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Araç öncelikli bir Kızılay’dan yaya öncelikli Kızılay’a dönüşümü planlıyoruz. Avrupa kent meydanlarında olduğu gibi Kızılay kaldırımları adeta yaşayan kafelere dönüşecek. Burada alacağımız iyi neticeler de ikinci ve üçüncü etapları teşvik edecek.”

BAKMADAN GEÇME!