ANKARA HABERLERİ

Yaşayan bir sanat merkezi

DHA
30.09.2020 - 22:39 |Son Güncelleme :

Ankara'da temeli 1997’de atılan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası(CSO) binası, tamamlanma aşamasına geldi.

DHA

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda yeni CSO binasının açılışını yapacaklarını belirterek şu bilgileri verdi:

DÜNYANIN SAYILI MERKEZLERİNDEN BİRİ

“Bu bina, dünya metropollerinin sayılı müzik merkezlerinden biri olmakla kalmayıp, uluslararası anlamda kültür-sanat üretiminde en zengin içeriği sunmayı hedefliyor. Bunun için çalışacak ekipler ve sanat yönetim modeli çağımıza en uygun ve güncel haliyle tasarlanıyor.

DÖRT GÜN ÜST ÜSTE ETKİNLİKLER OLACAK

Bakanlık olarak ilk defa bir sanat merkezimiz için profesyonel yönetim ekibi kuruyoruz. Salonumuzun profesyonel sanat yönetmeni, iletişim ve eğitim ekibiyle sanat teknik personeli olacak. Burası sadece bir konser salonu değil, yaşayan bir sanat merkezi olacak. 29 Ekim’de Cumhuriyet’in kuruluşunu kutlarken buranın açılışını da kutlayacağız. Dört gün üst üste etkinlikler olacak. Yabancı misafirlerimiz de olacak." 

Yaşayan bir sanat merkezi

BİNADA NELER VAR

Yeni CSO binası, 2 bin 23 kişilik büyük konser salonu, 500 kişilik küçük konser salonu, 10 bin kişilik açık hava konser alanı, CSO Müzesi, bir restoran ve bir kafeterya, çalışma ofisleri, kiralanabilir ticari alanlar, CSO dükkânından oluşuyor. 730 milyon TL yatırım bedelli binaya Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Ankara Devlet Çoksesli Müzik Korosu, Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu, Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu, Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Devlet Halk Dansları Topluluğu, CSO Konser Alanları Döner Sermaye İşletmesi taşınmış olacak. İdari kadro ve sanatçılar olmak üzere binada 600 kişinin çalışacağı belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yaşayan bir sanat merkezi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2020 tarihinde saat 22 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yaşayan bir sanat merkezi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Ekim 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:30
 • Güneş
  06:53
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:16
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı