ANKARA HABERLERİ

Yaşamın kıymetini anımsatan çuvaldız

Evrim AYDIN/AA
07.04.2021 - 00:04 | Son Güncelleme :

Topladığı taş, cam, kemik, metal gibi atık maddeleri sanat eserine dönüştüren Uğur Çalışkan, “İşlerimin, dünyanın ve yaşamın çok kıymetli olduğunu anımsatması için bir ‘çuvaldız’ görevi görmesini umuyorum” dedi.

Evrim AYDIN/AA

Bilim kurgu sinema ve edebiyat dallarında son yıllarda büyük ilgi çeken ‘Post Apokaliptik (Kıyamet sonrası) Sanat Akımı’ın Türkiye'deki uygulayıcılarından sanatçı Uğur Çalışkan, topladığı taş, cam, kemik, metal gibi atık maddeleri sanat eserlerine dönüştürüyor.

Yaşamın kıymetini anımsatan çuvaldız

Sanatçı Uğur Çalışkan, yaşama içgüdüsünün temel ve en güçlü içgüdü olduğunu, tüm canlıların şartlar ne olursa olsun yaşamını sürdürmek, var olabilmek için mücadele ettiğini ve bu konunun yaptığı çalışmaların alt yapısını oluşturduğunu söyledi. Sanatçı, post apokaliptik sanatın, dünyanın evrende yaşanabilen tek yer olduğunu ve yaşamın kıymetini anımsatması adına erken uyarı görevi yerine getirmesini dilediğini söyledi.

Yaşamın kıymetini anımsatan çuvaldız

18 KİŞİSEL SERGİ

Dünyanın ve yaşamın çok kıymetli olduğunu anımsatması için, işlerinin, bir ‘çuvaldız’ görevi görmesini umduğunu dile getiren sanatçı, bunun için elinden geleni yapmaya devam edeceğini söyledi. Anadolu Ateşi Dans Topluluğu’nun deri kostümlerinin tasarım ve uygulamalarını da yapan Çalışkan, bugüne kadar 18 kişisel sergiyle sanatseverlerle buluştu.

Yaşamın kıymetini anımsatan çuvaldız

METAMORFOZA UĞRAMIŞ ARTİSTİK KURGULAR

Çalışkan, eserleriyle ilgili şunları söyledi: “Çalışmalarımı, doğanın mekanik yapısalını ve insanlığın bundan öykünerek oluşturduğu metal ve teknolojik malzemeleri, doğal malzemeleri ve hatta kirlenmiş havayı bile kullanarak bir sanat nesnesine dönüştürülmüş, metamorfoza uğramış artistik kurgular ve yapılar şeklinde ifade edebilirim.”

Yaşamın kıymetini anımsatan çuvaldız

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yaşamın kıymetini anımsatan çuvaldız hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Nisan 2021 tarihinde saat 00 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yaşamın kıymetini anımsatan çuvaldız haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Nisan 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:34
 • Güneş
  06:04
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:36
 • Akşam
  19:33
 • Yatsı
  20:57
Sayfa Başı