ANKARA HABERLERİ

Yapılandırmaya evet vergi affına hayır

Hürriyet Haber
23.10.2020 - 17:18 |Son Güncelleme :

İş dünyası, vergi mükellefleri ve STK’lardan gelen talep üzerine Torba Yasa’ya; matrah arttırımı ve vergi affının konulmasının haksız rekabet yarattığını savunan OSTİM Sanayici ve İşinsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci, düzenleme yapılırken ödeme güçlüğü çekenle, ödeme yapmamayı alışkanlık getirenlerin birbirinden ayrılması gerektiğini söyledi. Koronavirüs salgını sebebiyle KOBİ’lerin de krize girdiğini belirten Ekinci şu açıklamalarda bulundu:

Hürriyet Haber

“Çarkı çevirmekte güçlük çeken işletmelerin borçlarının faizsiz yeniden yapılandırılmasını, savunuyoruz. Yeniden yapılandırma kapsamında TBMM’ye sunulan torba yasada vergi affı ve matrah artırımı gündeme geldi ancak bu piyasada haksız rekabet yaratacak. Matrah veya vergi arttırarak belli bir tutar ödeme yapılması karşılığında bahse konu yıllar için vergi incelemesi ortadan kalkıyor. Bu tür düzenlemeler kayıtdışılığı arttırıyor.

ADALATSİZLİK ORTAYA ÇIKIYOR

Her iki-üç yılda bir çıkarılan vergi barışı, barıştan ziyade adaletsizlik getiriyor. Böylece, normal gününde borcunu ödeyebilecek KOBİ’ler ‘nasıl olsa vergi affı çıkar’ diyerek vergi ödeme alışkanlığından uzaklaşıyor. Sonuçta bu yolla niyetler iyi olsa da reel ekonomide kayıtdışılık teşvik edilmiş oluyor. SSK’sını, vergisini ödeyemeyene her türlü kolaylık sağlanmalıdır. KOBİ’lerin borçlarının yapılandırılmasına da karşı değiliz. İtirazımız, borcunu ödemek isteyip de ödeyemeyen ile ödememeyi alışkanlık haline getirenlerin aynı kefeye konulmasıdır. Şu anda zamanında ödeme yapan işletmeler yüzde 5’lik indirimden yararlanıyor ancak bu cüzi bir miktar.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yapılandırmaya evet vergi affına hayır hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2020 tarihinde saat 17 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yapılandırmaya evet vergi affına hayır haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Kasım 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:47
 • Güneş
  07:12
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı