ANKARA HABERLERİ

Verimli tarım için organik dokunuş

AA
15.05.2021 - 04:56 |Son Güncelleme :

ABB, kırsal kalkınmaya destek vermek ve toprak verimliliğini arttırmak amacıyla ürettiği sıvı gübreyi çiftçilere ücretsiz dağıtacak.

AA

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), kırsal kalkınmaya destek vermek amacıyla organik sıvı gübre üretti. Gübreler, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onaylı ‘Organik Ürünler Tescil Belgesi’ aldı. Toprağın ve ekinlerin ihtiyacı olan organik madde ihtiyacını karşılaması amaçlanan gübre, Başkentli çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılacak. Üretilen organik gübrelerden ilk etapta 20 bin litre ‘Belplas Organik Gübre’ ve 10 bin litre de ‘Belplas Organomineral Pro-7’, beş litrelik ambalajlarda çiftçilere verilecek.

Verimli tarım için organik dokunuş

VERİMLER DÜŞMEKTEYDİ

Sıvı gübre sayesinde tarım topraklarının organik madde ihtiyacının karşılanarak, ürünlerden alınan verimin arttırılmasının hedeflediği bilgisini veren yetkililer, “Topraklarımızdaki organik madde oranı azaldığından dolayı çiftçilerimizin ektikleri ürünlerin verimleri çok düşmekteydi. Bu nedenle organik gübre üreterek topraklarımızı iyileştirmek ve çiftçilerimize zamanla bu topraklardan kazanacağı ürünlerin verimini arttırmayı hedefledik. Çiftçilerimiz bu gübrelerimizi sulama suyuyla beraber kullanabilirler” dedi.

DÖRT EVREDE KULLANILACAK

İçeriğindeki yüksek organik madde konsantrasyonu ile yetişmekte olan ekinlerin dinç, güçlü ve verimli olmasının sağlanması amaçlanan gübreler, bitkiler yetişirken fide döneminde, çiçeklenmenin başlangıcında, meyve tutumundan sonra ve hasat başlangıcı olmak üzere dört evrede kullanılabilecek. Her uygulamada bir dekara karşılık 3-5 litre olmak üzere dört kez damla-sulama ile toprağa uygulanabilecek.

Verimli tarım için organik dokunuş

İKİ İLÇEDE YAĞMUR DUASI

Öte yandan Kahramankazan ve Beypazarı ilçelerinde dün cuma namazı öncesinde yağmur duası edildi. Kahramankazan Ziraat Odası tarafından organize edilen programda kurbanlar kesildi, ardından ilçedeki camilerden eş zamanlı olarak yağmur duası okundu. Mahallelerden toplanan 70 bin taş, Kur’an-ı Kerim okunarak Ova Çayı’na döküldü. Kahramankazan İlçe Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öztürk, “Bu yıl beklediğimiz yağmur yağmadı. Çiftçilerimiz zor durumda. Özellikle arpa, buğday, yulaf gibi tahıl ürünleri kuraklıktan etkileniyor. Tam kapanma nedeniyle mahalle sakinlerimiz kendileri yağmur duasına çıkamayınca biz Ziraat Odası olarak bu işe öncülük ettik. Temennimiz bir an evvel bol ve bereketli yağmurların yağmasıdır” dedi. Beypazarı’ndaki programda, Fatih Camisi’nde edilen yağmur duası, merkezi sistemle birçok camiye ulaştırıldı. 

Verimli tarım için organik dokunuş

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Verimli tarım için organik dokunuş hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mayıs 2021 tarihinde saat 04 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Verimli tarım için organik dokunuş haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Haziran 2021, Çarşamba
 • İmsak
  03:18
 • Güneş
  05:14
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:28
 • Yatsı
  22:15
Sayfa Başı