ANKARA HABERLERİ

Validatöre fotoğraf gelebilir

Murat YILMAZ
16.05.2022 - 00:14 |Son Güncelleme :

EGO Genel Müdürlüğü, kişisel Ankarakart’ların usulsüz kullanımının önüne geçmek amacıyla gündeme gelen, ‘Validatörlerde fotoğraf görünmesi’ için araştırma çalışması yapıldığını açıkladı. Mevcut validatörlerde bu sistemin uygulanamadığını kaydeden EGO yetkilileri, “Daha sonraki aşamalarda ‘Validatörlerde fotoğraf’ görünmesi çalışmaları yapılacaktır” dedi.

Murat YILMAZ

Ankara’da kent içi ulaşımda kullanılan 8 milyondan fazla Ankarakart bulunuyor. Bu kartların 5.5 milyonluk kısmını tam Ankarakart’lar, geri kalanını ise öğrenci, öğrenci abonman, 65 yaş üstü, engelli, engelli refakatçileri, 62-65, öğretmen, Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) ve bağlı kuruluşlar ile diğer serbest kartlar oluşturuyor. Ücretsiz ulaşım hakkı tanınan kartlarda ise zaman zaman usulsüz kullanımlar da yaşanıyor. Başkasının kartıyla toplu taşıma araçlarına binmek isteyenlerin önüne geçmek için özellikle özel toplu taşıma hizmeti veren otobüs esnafları ‘Validatörlerde fotoğraf görünsün’ talebinde bulunuyor. EGO Genel Müdürlüğü, ‘Validatörlerde fotoğraf görünmesi’ için araştırma çalışması yapıldığını açıkladı. EGO yetkilileri süreçle ilgili şu bilgileri verdi:

MEVCUT VALİDATÖRLERDE OLMUYOR

“Kuruluşumuz ile E-Kent Firması arasında yapılan Elektronik Ücret Toplama Sistemi Sözleşmesi 20 Mart 2023 tarihinde sona erecektir. Sözleşme doğrultusunda, firma tarafından sisteme dahil edilen donanımsal teçhizatlarda yazılımsal olarak validatörlerde fotoğraf ya da ad-soyad bilgilerinin ilk bir ya da iki harfinin gösterilmesi mümkün bulunmamaktadır. Şu an sistemimizde kullanmakta olduğumuz validatörler teknolojik olarak talep edilen uygulamaları yazılımsal olarak desteklememektedir.

ARAŞTIRMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

EGO Genel Müdürlüğü olarak sözleşmenin bitimindeki süreç için bu taleplere cevap verecek validatör sistemi üzerindeki araştırmalarımız devam etmektedir. EGO Genel Müdürlüğü tarafından sözleşmenin bitimindeki süreçte bu taleplere cevap verecek validatör cihazları ile Elektronik Ücret toplama Sistemi’nin sürekli geliştirilmesi ve güncel halde tutulmasını sağlamak, gelişen teknolojilere göre validatör cihazlarını yenilemek ve teknolojik gelişmelerin sürdürülebilmesi noktasında, araştırma ve geliştirme(Ar-Ge) faaliyetlerine devam edilmektedir.

FOTOĞRAFLI İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

Bu doğrultuda, gerek teknolojik, gerekse sahadan gelen taleplerin sisteme entegre edilmesinde teknik donanımın yanı sıra, tüm kanun ve yönetmelikler çerçevesinde, özellikle ‘Kişisel Verileri Koruma Kanunu’ kapsamında, teknolojik altyapı geliştirme çalışmaları da devam ettiğinden, daha sonraki aşamalarda ‘Validatörlerde fotoğraf’ görünmesi çalışmaları yapılacaktır.”

TOPLAMDA 3 BİN 77 VALİDATÖR MEVCUT

Ankarakart’ın okutulduğu validatör cihazları ücret tahsilatını elektronik olarak yapıyor. Bu cihazlar belleğindeki bilgileri 3G teknolojisiyle merkeze aktarıyor. Ankara’da EGO otobüslerinde bin 791, merkez ve çevre ilçelerde hizmet veren özel halk otobüslerinde(ÖHO) 552, metro istasyonlarında 509, Ankaray istasyonlarında 133, Başkentray istasyonlarında ise 92 validatör bulunuyor. Ankara’da toplu taşımadaki toplam validatör sayısı 3 bin 77.

11 NİSAN 2022

Usulsüz öğrenci abonmanın kullanımının arttığına dikkat çeken özel toplu taşıma esnafı ‘fotoğraflı validatör’ önerisinde bulunmuştu. Hürriyet Ankara bu talebi 11 Nisan’da ‘VALİDATÖRDE FOTOĞRAF ÇIKSIN’ haberiyle gündeme getirmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Validatöre fotoğraf gelebilir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Mayıs 2022 tarihinde saat 00 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Validatöre fotoğraf gelebilir haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Haziran 2022, Cuma
 • İmsak
  03:17
 • Güneş
  05:12
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  20:26
 • Yatsı
  22:13
Sayfa Başı