ANKARA HABERLERİ

Ürünle temastan kaçının

Yeşim SERT KARAASLAN/AA
13.09.2020 - 00:23 |Son Güncelleme :

Kişi başına düşen AVM metrekaresi bakımından lider konumda olan Ankara’da günde binlerce kişi alışveriş için AVM’leri tercih ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı COVID-19 rehberinde ise bulaş riski yüksek olan AVM’lerde müşterilerin en çok ‘ürünle temastan kaçınması’ ve ‘AVM’lerde kısa süre kalması’ gerektiğine dikkat çekiliyor.

Yeşim SERT KARAASLAN/AA

Pandemi sürecinde, alışveriş merkezleri, giyim mağazaları, kırtasiyeler, kozmetik ile oyuncak satış yerlerinde mümkün olduğunca özellikle ürünlere temastan kaçınılması, maske kullanılması, mekânda kısa süre kalınması ve hijyen ile fiziksel mesafeye dikkat edilmesi virüsün bulaşmasına engel oluyor. Fakat, toplu halde bulunulan bu mekanlarda koronavirüsten korunmak için uyulması gereken kurallar bunlarla sınırlı değil. Bu tür mekanlarda tedbirsizlik, virüsün yayılma riskini artırıyor. Sağlık Bakanlığı’nca, Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart’tan sonra hem sektörlere hem de vatandaşa yönelik yayımlanan COVID-19-19 rehberleri de değişen ihtiyaca göre güncellendi. ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde yer alan, AVM’ler, oyuncak mağazaları, kırtasiyeler, kozmetik ürünleri satış yerleri, kuyumcu ve saatçilerde, vatandaşların uyması gereken tedbirler şöyle sıralanıyor.

Ürünle temastan kaçının

AVM’LERDE UZUN SÜRE KALINMAMALI

- Maske takma zorunluluğu bulunsa da yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri taşıyan vatandaşlar, AVM içine ve mağazalara girmemeli.

- Müşteriler, iş yerinin girişinde görünür bir yere asılmış olan ve içeride uyulması beklenen kuralları açıklayan bilgilendirmeyi okumalı.

- Müşteriler AVM’ye ve mağazalara mutlaka maske takarak girmeli. Maskeler ağız ve burnu içine alacak şekilde takılmalı. AVM ve mağaza içinde kalınan süre boyunca maske kesinlikle çıkarılmamalı.

- Mağazalara ise tek başına girmeye özen gösterilmeli.

- Müşteriler, diğer müşteriler ve çalışanlar ile aralarındaki sosyal mesafeyi korumaları hususunda yapılan uyarılara uymalı. Diğer müşterilerle ve AVM çalışanlarıyla araya en az 3-4 adım mesafe konulmalı.

- AVM’lerde uzun süre kalınmamalı.

- Mümkün olduğunca asansör, mescit, ortak dinlenme alanları kullanılmamalı.

- Oto yıkama ve vale hizmetlerinden yararlanılmamalı.

- Yürüyen merdiven bantları, asansör düğmeleri, kapı kolları ve tırabzanlar başta olmak üzere hiçbir yüzeye dokunulmamalı. Dokunulması halinde eller su ve sabunla yıkanmalı veya alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalı.

UZATILAN BROŞÜRÜ VE PROMOSYONU ALMAYIN

- Eller yıkadıktan sonra kurutmak için tuvaletlerdeki sıcak hava üfleyen makineler kullanılmamalı.

- Dağıtılan promosyonlar ve broşürler alınmamalı.

- Deneme kabinleri mümkün olduğu kadar kullanılmamalı. Kullanılması halinde içeride 10 dakikadan uzun süre kalınmamalı ve bu süre içinde de maske çıkarılmamalı.

- Mağazaya ve AVM’lere girişte ve çıkışta el antiseptiği veya en az yüzde 70’lik alkol içeren kolonya kullanılmalı.

- Müşteriler, iş yeri içinde mecbur kalmadıkça yüzeylere dokunmamalı. Dokunulduğunda ise el antiseptiği kullanılmalı.

- Mümkünse kredi kartı veya banka kartıyla temassız ödeme yapılmalı.

- Mağazalarda ürünler mümkün olduğunca gözle seçilmeli, ürünlere temastan kaçınılmalı.

- Özellikle kozmetik ve parfümeri mağazalarında ürünlerin denenmesinden kaçınılmalı.

- Virüs damlacık yoluyla bulaştığından mağaza içindeki müşteri ya da çalışanlar mümkün olduğunca konuşmaktan kaçınmalı.

OYUN MAKİNELERİNİN KULLANIMINDAN KAÇININ

Öte yandan oyuncak satış yerlerinde mağazalar için belirlenen kurallara uyulması gerekliliğinin yanı sıra mağazalarda çocuklar için oyun-eğlence makineleri varsa bu makinelerin kullanımından kaçınılması gerektiğine dikkat çekildi. Ayrıca, kuyumcu, bijuteri ve saatçilerde de ürün deneme süresinin mümkün olduğunca kısa tutulması vurgulandı. Okulların uzaktan eğitimle açılmasının ardından kitap satış yerleri ve kırtasiyelerde yoğunluk da arttı. Sağlığın korunması için vatandaşların alacağı tedbirlerden bazıları şöyle sıralandı:

- Diğer merkezlerde uygulanması gereken hijyen, maske ve mesafe kurallarına dikkat etmesi gereken vatandaşlar, yüzeylere ve ürünlere dokunmaktan kaçınmalı.

- Mümkün olduğunca müşteriler kitap reyonları ve rafları arasında sosyal

mesafeyi ihlal edecek şekilde dolaşmamalı, kitapları karıştırmamalı,

müşterinin istediği kitapları görevli personel ilgili bölümden alıp getirmeli.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ürünle temastan kaçının hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Eylül 2020 tarihinde saat 00 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ürünle temastan kaçının haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Eylül 2020, Pazar
 • İmsak
  04:56
 • Güneş
  06:21
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:21
 • Akşam
  19:08
 • Yatsı
  20:28
Sayfa Başı