ANKARA HABERLERİ

Üniversitelilerin İHA’sı afetlerde çanta taşıyacak

Gizem KARADAĞ-Muhammet BAYRAM/DHA
29.06.2022 - 15:54 |Son Güncelleme :

Başkent Üniversitesi öğrencileri, doğal afet ve orman yangınlarında kullanılabilecek, yardım çantası taşıyarak hedefe bırakma görevlerini yapabilecek yüksek performanslı insansız hava aracı(İHA) geliştirdi.

Gizem KARADAĞ-Muhammet BAYRAM/DHA

BAşkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri Numan Şirin, Mahmut Utku Çetin ve danışman öğretim üyeleri Dr. Andaç Töre Şamiloğlu ve Dr. Cenk Balçık ile birlikte, savunma alanında, doğal afetlerde ve özellikle orman yangınlarında keşif ve müdahale amaçlı göreve hemen başlayabilen, daha hızlı uçabilen yüksek performanslı insansız hava aracı(İHA) üretti. Uzman operatör müdahalesi gerektirmeyen ve havada daha uzun süre kalabilen İHA, afetlerde arama-kurtarma, orman yangınları, petrol boru hattı güvenliği gibi alanlarda kullanılabilecek. Engebeli arazi koşullarında kalkış pisti ya da fırlatma mekanizması gerekmeden programlanan araç, saate ve insana ihtiyaç duymadan kalkış yaparak uçuşunu gerçekleştirebilecek. Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz de, yenilikçi yaklaşımla üretilen yerli ve milli prototipin, uçuş testlerinin farklı arazi ortamlarında denendiğini, istenilen başarıyı sağladığını belirterek, patent başvuru çalışmalarının da başlatıldığını söyledi.

Üniversitelilerin İHA’sı afetlerde çanta taşıyacak

HEM DRONE HEM DE UÇAK GİBİ

Başkent Üniversitesi Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisi Numan Şirin, projeyi iki ayrı grup şeklinde beş kişi yürüttükleri bilgisini vererek şunları söyledi: “Projeyi 1.5 yıl içinde tamamladık. Savunma alanında, doğal afetlerde ve özellikle orman yangınlarında keşif ve müdahale amaçlı yüksek performanslı İHA geliştirdik. Geliştirdiğimiz İHA, dikey kalkış iniş kabiliyetli, çift motor itkili, yardım çantası taşıyacak ve hedefe bırakma görevlerini yapacak. İki tane farklı araç geliştirdik. Bu araçların genel özelliği şu; biri dört motor, diğeri iki motorlu. Diğer İHA’lardan ayıran özelliği ise bu araçlar hem drone hem de uçak gibi kullanım kabiliyetleri var. Özellikle muharip alanlarda kullanılabilme kabiliyeti kazandırıyor. Dört motorlu olan aracımız literatürde hiç yok. Kendi özgün tasarımımızla yaptık. Projemiz ile yarışmalara katılmaya hak kazandık.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Üniversitelilerin İHA’sı afetlerde çanta taşıyacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Haziran 2022 tarihinde saat 15 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üniversitelilerin İHA’sı afetlerde çanta taşıyacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Ağustos 2022, Pazartesi
 • İmsak
  04:08
 • Güneş
  05:46
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:50
 • Akşam
  20:02
 • Yatsı
  21:34
Sayfa Başı