ANKARA HABERLERİ

Turizmin ayakta kalması sağlanmalı

Hürriyet Haber
24.04.2020 - 22:58 | Son Güncelleme :

Koronavirüs salgınından etkilenen Ankara’nın turizm sektörü ve buna bağlı diğer hizmet alanları, Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından masaya yatırıldı.

Hürriyet Haber

ATO Turizm Geliştirme Stratejileri Özel İhtisas Komisyonu’nun organize ettiği toplantıda kentin turizm sektörü ve bu sektörün etkilediği diğer sektörlerin ayakta kalması için öneriler ele alındı. Salgın nedeniyle üretim-tüketim dengesinin değiştiğine dikkat çekti ATO Başkanı Gürsel Baran şunları söyledi:

ÜRETİM AZALDI TÜKETİM ARTTI

“Üretim azalırken, tüketimde artış yaşandı. Bu nedenle maliyetler de artacak. Hizmet sektörü, özellikle turizm, salgından çok büyük zarar gördü. Ekonomimiz için önem taşıyan bu sektörün ayakta kalması sağlanmalı. Konaklama, hava ve kara yolu yolcu taşımacılığında alınacak önlemlerle zararı en aza indirmeye çalışmamız gerekiyor.”

DOMİNO ETKİSİ TIKANMAYA YOL AÇAR

Turizm sektörünün gıda başta olmak üzere birçok sektörle alışveriş halinde olduğunu hatırlatan ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ise, “Nakit akışını sağlayamayan tek bir sektör, domino etkisi ile diğer iş kollarında da tıkanmaya yol açıyor. Türkiye ekonomisinin lokomotifi turizm sektörünün salgın dönemini en az zararla atlatması çok önemli” dedi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Komisyonun ortaya koyduğu ve ATO’nun ilgili kurum ve kuruluşlara ileteceği çözüm önerilerinden bazıları şunlar:

*Salgın öncesi kamu kurumları ile sözleşmesi imzalanmış ve başlanmış işlere ilişkin yapılmış masrafların firmalara ödenmesi.

*Seyahat acentelerinin iptal edilen paket tatiller için para iadesi yerine ileri bir tarihte kullanılmak üzere kupon uygulamasına geçmesi.

*AŞTİ’de fahiş fiyatlı bilet satışlarının engellenmesi, bilet satışlarının standart fiyatla yapılması sağlanarak, yolcuların mağduriyetinin önüne geçilmesi.

*Seyahat acentelerinin kredi limitlerinin belirlenmesinde acentenin sağladığı istihdam ve şimdiye kadar ödemiş olduğu vergi tutarlarının da baz alınması.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Turizmin ayakta kalması sağlanmalı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Nisan 2020 tarihinde saat 22 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Turizmin ayakta kalması sağlanmalı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Aralık 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:21
 • Güneş
  07:50
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı