Turizm elçisi Ankara keçisi

Güncelleme Tarihi:

Turizm elçisi Ankara keçisi
Oluşturulma Tarihi: Ocak 30, 2017 15:32

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, "Ankara keçisi tarım ve tekstilden sonra turizm için de sahneye çıkmaya hazırlanıyor" dedi.

Haberin Devamı

İstanbul'da bu yıl 21’incisi düzenlenen EMITT Turizm Fuarı'nda, eski Ankara evleri ve Ankara Kalesi’nin yanı sıra Ankara keçileri de sergilendi. Ankara keçilerinin fuar boyunca yoğun ilgi gördüğünü kaydeden Özgür Güven, özetle şunları kaydetti:

ALTIN DEĞERİNDE

“Yurt dışında yüksek bir bilinirliğe sahip olan Ankara keçisi, hayvancılık ve tekstilde olduğu kadar Ankara'nın turizmi açısından da bir altın değer. Ankara keçisi, bugün de dünyanın her yerinde Angora ismiyle Ankara’nın ve Türkiye’nin turizm elçiliğini yapıyor. Sağlık, doğallık, organiklik gibi kavramların her geçen gün daha da önem kazandığı günümüzde sağlıklı üretimin ve yaşamın sembolü Ankara keçisinin yetiştiricilik koşulları agro turizm boyutuyla değerlendirilebilir. Ayrıca, Ankara keçisinden elde edilen ürünleri turizm destek ürünü olarak da kullanabiliriz. Biz, Ankara keçisinin kendisinden, yaşam koşullarından, tiftiğinden, sütünden, derisinden hatta boynuzundan turizm adına yararlanmak istiyoruz. Ankara’ya değil Türkiye’ye gelen herkes Ankara keçisi ürünlerinden yapılmış bir hediyelik eşya ile dönmeli ülkesine.

DÜNYA TANIYOR

Haberin Devamı

Yurt dışında Ankara keçisinin turizmde başarılı bir şekilde değerlendirildiğini belirten Güven, yurt dışında Ankara keçisi yetiştiriciliği yapılan birçok çiftliğin otel hizmeti de verdiğini bildirdi. Ankara keçisinin agro turizm anlamında da bir marka olmaya aday olduğuna dikkat çeken Güven, "ABD ve Güney Afrika Cumhuriyeti gibi dünyanın farklı merkezlerinde de Ankara/Angora keçisi ile yolunuz kesişebilir. Tüm dünyada bu isimle anılması da bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Ankara keçisinin yaşam ve yetiştiricilik koşullarından yararlanarak hazırladığımız destinasyonlarda Ankara keçisi çiftliklerini konaklama, yeme-içme, workshop, seminer noktası olarak düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

BAKMADAN GEÇME!