ANKARA HABERLERİ

Turistler için kültür rotası oluşturuldu

Sedat CENİKLİ
17.09.2020 - 14:43 |Son Güncelleme :

Başkent’in simge yapılarını, doğal güzelliklerini, tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla Ankara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan Ankara Şehir Haritası’nda, turistler için de iki farklı ‘kültür rotası’ oluşturuldu.

Sedat CENİKLİ

Başkent’in simge yapılarını, doğal güzelliklerini, tarihi ve kültürel değerlerini tanıtan haritada; müzeler, tarihi yapılar ve rekreasyon alanlarına ilişkin bilgiler yer alıyor. Türkçe ve İngilizce olarak iki farklı dilde hazırlanıp, yayınlanan iki sayfalık haritada, Ankara’nın 25 ilçesi, kent içi ulaşım ağı, yöresel yemek ve hediyelik eşya seçenekleri, eğlence hayatı, üniversiteleri, alışveriş merkezleri, ibadethaneleri ve hastanelerine ilişkin bilgiler de bulunuyor.

Turistler için kültür rotası oluşturuldu

CUMHURİYET, ROMA VE OSMANLI DÖNEMİ MİRASLARI

Kent merkezindeki önemli kurum ve kuruluşlar ile müze ve tarihi yapıların çizimlerle gösterildiği haritada, kenti ziyaret edecek yerli ve yabancı turistler için gezi rotaları oluşturuldu. Ziyaretçilerin, kentin tarihi mirasına tanıklık etmelerini sağlayacak şekilde hazırlanan rotalar Cumhuriyet, Osmanlı ve Roma dönemi eserlerinin bulunduğu önemli ziyaret duraklarından oluşuyor.

Turistler için kültür rotası oluşturuldu

ZİYARET DURAKLARI İSE ŞÖYLE

Ulus’tan Ankara Kalesi’ne ve Anıtkabir’den Atakule’ye kadar uzanan iki farklı ‘kültür rotası’ şöyle:

* Ulus’tan Kale ve Hamamönü’ne

Cumhuriyet Müzesi (2’nci TBMM Binası), Ankara Palas, Kurtuluş Savaşı Müzesi (1’inci TBMM Binası), Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Julianus Sütunu, Hacı Bayram-ı Veli Camii, Suluhan, Azize Tereza Kilisesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara Kalesi, Arslanhane (Ahi Şerafettin) Camii, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Hamamönü.

* Anıtkabir’den Atakule’ye

Anıtkabir, Güvenpark, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)/Meclis Parkı, Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM), Kuğulu Park, Tunalı Hilmi Caddesi, Seğmenler Parkı, Çankaya Köşkü, Botanik Park ve Atakule.

Turistler için kültür rotası oluşturuldu

Haritaya http://kutuphane.ankaraka.org.tr/ adresinde yer alan çevrimiçi kütüphane ya da turizm danışma bürolarından ulaşılabiliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Turistler için kültür rotası oluşturuldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Eylül 2020 tarihinde saat 14 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Turistler için kültür rotası oluşturuldu haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Kasım 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:47
 • Güneş
  07:12
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı