ANKARA HABERLERİ

Toplu konut mağduriyeti

Ender BAYKUŞ
12.11.2012 - 00:00 |Son Güncelleme :

TOKİ’nin Yapracık’ta inşa ettiği bloklardan ev alan vatandaşlar, bölgenin oturulamaz halde olduğunu iddia ederek, “Bitmeyen evi verdiler, kış aylarında ortada kaldık” dedi.

Ender BAYKUŞ

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) inşa edilen ve Ankara’nın yeni uydu kenti olarak lanse edilen Yapracık konutlarından ev alan vatandaşlar isyan etti.

Teslim edilen bloklarda elektrik, su ve doğalgaz olmadığını belirten vatandaşlar, “Bize enkaz teslim ettiler” diyerek tepki gösterdi. Yapracık’tan ev alan hak sahiplerinin eksiklikler nedeniyle taşınamadığını anlatan bir vatandaş, “Evimiz var oturamıyoruz. Bir de oturamadığımız evin aidatını ödüyoruz. Başbakanımız bizi duysun” diye seslendi.

Her konuttan 850 lira

Sosyal bir ağ üzerinde örgütlenerek, seslerini duyurmaya çalışan ev sahipleri, mağduriyetlerinin kış aylarıyla birlikte daha da artacağının altını çizerek şunları söyledi:

“Biz taşınmadan her kat malikinden eksikleri gidermek için biner lira aldılar. Hemen akabinde aylık taksitleri de ödemeye başladık. Şimdi merkezi sistem için de para talep edecekler. 10 bin konut var burada. Her konuttan aşağı yukarı 850 lira alsalar 8,5 milyon lira yapar. Bu paralar nerede. Ne okul var ne yol ne de çevre düzenlenmesi.

Bitmese ceza yiyeceklerdi

Şirket yetkilileri inşaatı süresinde bitiremezse ceza yiyeceklerini bildikleri için, evleri bitmiş, teslim etmiş gibi yapıyor. Bizimle ilgilenen yok. Yazmadığımız dilekçe, etmediğimiz telefon kalmadı. Herkes topu birbirine atıyor. TOKİ bizim muhattabımızsa eğer, açıklama yapsın ya da paralarımızı geri verip bir sene sonra teslim etsin.

Otostop yapıyoruz

Yapracık  konutlarında ev sahibi olan Bahar Sencer, işten eve gelirken bazen otostop yapmak zorunda kaldığını belirterek şunları söyledi:

“TOKİ bedavadan ev veriyormuş gibi bir intiba yaratıyor. Biz parasını verip evimizi piyasa fiyatından aldık. Teslim ettik dedikleri evlerin içerisine lütfen gelip baksınlar. Kimisinde insan dışkıları, kimisinde akan çatılar, çalışmayan asansörler. En temel ihtiyaçlarımızı bile karşılayamıyoruz.”

Kafamıza kaya düşecek

Vatandaşlar başlarına bir şey gelse en yakın hastanenin kilometrelerce uzakta olduğunu dile getirerek, “Yapılıp bitirilen etaplarda her tarafımızda kaya var. Yol kenarlarında kopan parçalar asfaltın üzerine birikmiş. Biz çoluk çocuk buraya taşınıp nasıl hayatımızı devam ettireceğiz. Bir yetkili bize, TOKİ ödenek vermediği için kayalık kısımların güvenli hale getirilemediğini söyledi. Demek ki ödenek eksikliği canımızı alacak” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Toplu konut mağduriyeti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Kasım 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Toplu konut mağduriyeti haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

29 Mayıs 2022, Pazar
 • İmsak
  03:27
 • Güneş
  05:17
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:47
 • Akşam
  20:15
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı