ANKARA HABERLERİ

Tespit ve dönüşüm hayat kurtaracak

Hürriyet Haber
19.02.2021 - 01:02 |Son Güncelleme :

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli yapıların tespiti için yetkilendirilen Mamak Belediyesi, hasarlı bina tespit çalışmalarına başladı. Risk yaratan yedi maddeyi sıralayan yetkililer, “Bu maddelerden biri sizin yapınız için geçerliyse tespit ve yapılacak dönüşümle can kaybının önüne geçebilirsiniz” uyarısında bulundu.

Hürriyet Haber

Mamak Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde risk oluşturan yapıların tespiti için çalışma başlattı. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında, ilçe genelinde riskli yapı tespit çalışmalarına başlayan Mamak Belediyesi ekipleri, Başak Mahallesi’nde ikamet eden yapı sakinlerinin başvurusu üzerine tespit çalışması gerçekleştirdi. Afet riski taşıyan yapılara, meydana gelecek felaketlerin önlenmesi amacıyla tespit işlemi yapıldığını belirten ekipler, şunları açıkladı:

Tespit ve dönüşüm hayat kurtaracak

BAŞVURU GEREKİYOR

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirmesi ile Mamak Belediyesi olarak ilçemizde risk taşıyan yapıları tespit ediyoruz. Risk analizlerinin kontrolünü ve laboratuvar sonuçlarını yerinde görerek onaylıyoruz. Yasal süreçleri devam eden 31 gecekondu bulunuyor. Bu çalışmanın yapılabilmesi için öncelikle vatandaşların müdürlüğümüze başvuru yapması gerekiyor. Binasının riskli olduğunu düşünen bir kişinin bile müracaatı tespit için yeterli. Olası bir depremde can kaybının önüne geçilebilmesi için Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında, yapılarından şüphe duyan vatandaşların başvuru yapması büyük önem taşımaktadır.”

YEDİ MADDEYE DİKKAT

Yetkililer, “Eğer aşağıdaki yedi maddeden biri sizin yapınız için geçerliyse tespit ve yapılacak dönüşümle can kaybının önüne geçebilirsiniz” uyarısında bulundu. İşte o maddeler:

-Bina 1999 yılında önce yapıldıysa.

-Bina projesiz ve ruhsatsız yapıldıysa.

-İnşaatta hazır beton kullanılmadıysa.

-Binadan daha önce alınmış karot beton dayanımı C1O altındaysa.

-Bina kolon ve kirişlerinde çatlaklar varsa.

-Bodrum katta rutubet, kolon demirlerinde paslanma, betonda deniz kabukları varsa.

-Bina dere yatağı, dolgudaysa.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tespit ve dönüşüm hayat kurtaracak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Şubat 2021 tarihinde saat 01 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tespit ve dönüşüm hayat kurtaracak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mart 2021, Pazar
 • İmsak
  05:45
 • Güneş
  07:08
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:17
 • Akşam
  18:52
 • Yatsı
  20:10
Sayfa Başı