Tescillenen lezzetler yurt dışına açılacak

Güncelleme Tarihi:

Tescillenen lezzetler yurt dışına açılacak
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 23, 2021 01:37

Mamak’ın Türk Patent ve Marka Kurumu’nca (TÜRKPATENT) tescillenen ekşi maya ekmeğiyle ravak yoğurdunun yurt dışında satışının yapılması için çalışma başlatıldı.

Haberin Devamı

Mamak Belediyesi tarafından ilçeye özgü yöresel lezzetlerin korunması ve kadınlara iş gücü sağlanması amacıyla kurulan Mamak Kadın Kooperatifi (MAKKOP) bünyesinde üretilen ‘Mamak Kutludüğün Ekşi Maya Ekmeği’ ve ‘Mamak Ravak Yoğurdu’, 6 Ağustos’ta TÜRKPATENT kurumundan Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldı. Mamak Kutludüğün Mahallesi’ndeki tesiste, 5 kadın tarafından üretilen ürünler, MAKKOP’un Dikimevi’ndeki mağazasında ve bazı zincir marketlerde satışa sunuluyor. MAKKOP Başkanı Neşe Çayır, odun fırınında pişirdikleri ekşi mayalı ekmeğin yanı sıra sanayi tipi fırında da roll ekmek üretimi yaptıklarını belirtti. Tescillenen ürünlerin yapılış süreci hakkında bilgi veren Çayır, şöyle konuştu:

Tescillenen lezzetler yurt dışına açılacak


KAYMAKLA YOĞURT ARASINDA

Haberin Devamı

“Ekmeğimiz önce ekşi mayası ile yoğurulduktan sonra bir saat uyutmaya geçiriliyor. Sonra 45 dakikada odun fırınında pişiriliyor. Fırından çıktıktan sonra paketleyerek servise yolluyoruz. Ravak yoğurdu da yalnızca sütün kaymağından mayalanarak yapılan bir yoğurt. Hemen hemen sütün yağ oranına göre 10 kilo sütten 1 kilo yoğurt oluyor. Lezzeti muhteşem. Kaymakla yoğurt arasında olan bir ürün. Dikimevi’ndeki mağazamız, ticaret siteleri ve Instagram sayfamız üzerinden satış yapıyoruz. Yurt dışı satışı için görüşmelerimiz başladı.” 

Tescillenen lezzetler yurt dışına açılacak


SAĞLIKLI ÜRÜNLER ÜRETECEĞİZ

Ekşi mayalı ekmek ve ravak yoğurdunun tescil sürecinin 3 ay sürdüğünü belirten Çayır, MAKKOP olarak ürünlerin tescillenmesinden duydukları mutluluğu dile getirdi. Çayır, ürün tanıtımı için bir program düzenleyeceklerini bildirerek, “Hedefimiz dünyaya açılmak. Ayrıca gıda terörüne dur demek için buradayız. Bütün sağlıklı ürünleri katkı maddesi olmadan üretip insanlara sunmak gibi bir amacımız var. Türkiye’ye ve dünyaya açılıp gıdada bir numara olmak istiyoruz” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!