ANKARA HABERLERİ

Tepelerde renk cümbüşü

Ömer ÇETİN/İHA
09.08.2020 - 00:34 |Son Güncelleme :

Ankara’da, 10 milyon yıl önce oluşan ‘Gökkuşağı Tepeleri’ görselliği ve renk cümbüşüyle vatandaşları kendine hayran bırakıyor.

Ömer ÇETİN/İHA

Nallıhan’da yer alan 'Kız Tepesi Tabiat Anıtı' kırmızı, kahverengi, gri ve sarı tonlarına sahip toprak yapısıyla ilginç görüntüler oluşturuyor. Kız Tepesi Tabiat Anıtı önünde yer alan Nallıhan Kuş Cenneti, doğa fotoğrafçılığı ve kuş gözlemcileri için ideal ortam sunarken, rengarenk tepelerse bölgenin turizm potansiyeline zenginlik katıyor. Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Alaettin Tuncer, bölgeyle ilgili şunları söyledi:

ÖNEMLİ BİR MİRAS

“Türkiye için hem turistik açıdan hem de bilimsel çalışmalar açısından önemli bir jeolojik miras. Yerli ve yabancı araştırmacılar tarafından çok sayıda bilimsel çalışma gerçekleştirilmiştir. Nallıhan'daki bu istif, eski bir göle ait kalın bir istif sunmaktadır. Gölde o dönemde çökelen sedimanların yanı sıra o dönemde gölde yaşamış olan canlılar ve gölün çevresinde o dönemde bulunan bitkilerin kalıntıları bu istiflerden elde edilerek geçmiş döneme ait iklim, tektonizma ve paleoortam değerlendirmeleri yapmak mümkündür. Bu yönden hem sosyal hem de bilimsel olarak önem arz etmektedir.” 

Tepelerde renk cümbüşü
Bölgenin, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından tabiat anıtı olarak belirlendiğini söyleyen Tuncer, “Yürüyüş rotaları, parkurlar, tabelalar ve düzenlemeler yapılarak turistik gezilere açılırsa ilgi görebilme potansiyeli yüksektir” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tepelerde renk cümbüşü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ağustos 2020 tarihinde saat 00 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tepelerde renk cümbüşü haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ekim 2020, Perşembe
 • İmsak
  05:29
 • Güneş
  06:52
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:17
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı