ANKARA HABERLERİ

Tehlikeli ihlal

Sedat CENİKLİ
25.08.2020 - 10:28 |Son Güncelleme :

Ne korkuluklar, ne levhalar ne de ikazlar... Hiçbiri, Ankara Kalesi’nin düşme tehlikesi nedeniyle ziyarete kapatılan surlarına geçişe engel olmuyor. Kural tanımazlar, düşme tehlikesine rağmen surlara tırmanarak yukarı çıkıyorlar.

Sedat CENİKLİ

Tarihi Ankara Kalesi’nde düşme tehlikesi nedeniyle ziyarete kapalı olan surların en üst kısmına geçiş, alınan önlemlere ve uyarılara rağmen engellenemiyor. Önceki yıllarda yaşanan ciddi yaralanmalı düşme olaylarının ardından şubat ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) tarafından korkuluk monte edilerek ziyarete kapatılan kısımlara, kural tanımayan bazı ziyaretçiler çıkmaya devam ediyor. Kaleyi ziyarete gelip anı fotoğrafı çektirmek ya da manzarayı daha yukarıdan izlemek isteyenler, “Bu kısma geçiş yasaktır” yazılı uyarı levhalarına rağmen en üst kısma çıkıyorlar.

TIRMANIYORLAR, ÜZERİNDEN ATLIYORLAR

 Tehlikeli ihlal

Uyarıları hiçe sayan ziyaretçiler, yukarı çıkabilmek için düşme tehlikesini göze alarak, uyarıların asılı olduğu demirlerin üzerinden ve korkulukların bulunmadığı yüksek duvarlardan tırmanıyor. Aşağı inerken de yine aynı şekilde, yerden metrelerce yükseklikteki duvarların kenarından atlıyorlar. Yasağı ihlal eden ziyaretçileri zaman zaman güvenlik görevlileri de ikaz ediyor. Bu tehlikeli tırmanışları, diğer ziyaretçiler de endişeli ve meraklı bakışlarla izliyorlar.

 Tehlikeli ihlal

ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Hürriyet Ankara’nın daha önce defalarca dikkat çektiği ‘düşme tehlikesi’ni önlemek amacıyla şubat ayında, tarihi yapıya zarar vermeyecek şekilde korkuluk monte etmişti.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tehlikeli ihlal hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ağustos 2020 tarihinde saat 10 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tehlikeli ihlal haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ağustos 2020, Salı
 • İmsak
  04:32
 • Güneş
  06:03
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:39
 • Akşam
  19:39
 • Yatsı
  21:03
Sayfa Başı