ANKARA HABERLERİ

Tedbirler gözden geçirilebilir

Sedat CENİKLİ-Doğahan GİRİTLİOĞLU
26.04.2020 - 10:17 |Son Güncelleme :

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ile Hürriyet Bilim Kurulu’nda yer alan Prof. Dr. İsmail Balık, önceki gün ilk kez iyileşen kişi sayısının vaka sayısını geçmesiyle ulaşmayı başardığımız salgın kontrol noktasını ve oluşan yeni tabloyu Hürriyet Ankara’ya değerlendirdi. Mehmet Ceyhan, “Tabloyu bir hafta koruyabilirsek önceliğine göre bazı tedbirleri yeniden gözden geçirebiliriz” İsmail Balık, “Tablonun birkaç gün bu şekilde devam etmesi, salgın eğrisinin aşağı yöne çevrildiğini gösterir” dedi.

Sedat CENİKLİ-Doğahan GİRİTLİOĞLU

Türkiye’de salgın başladığından bu yana günlük iyileşen sayısı, günlük vaka sayısını önceki gün ilk kez geçti. Bu durum, iki gün önce Hürriyet Ankara’ya açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ile Hürriyet Bilim Kurulu’nda yer alan Prof. Dr. İsmail Balık’ın dikkat çektiği ‘salgın kontrol noktası’ için önemli bir işaret oldu. Yeni tablo üzerinden Hürriyet Ankara’ya değerlendirmelerde bulunan Mehmet Ceyhan, Türkiye’de salgın kontrol noktasına beklenenden daha kısa sürede ulaşıldığını belirtti ancak uyardı: “Çok hızlı o noktaya varmışsanız, bu durumun bir süre devam edip etmediğini görmeniz lazım. Eğer acele eder ve bir günlük veriyle bazı şeyleri yapmaya kalkarsak yanılırız. Salgın kontrol noktasına geldik ama burada duruyor muyuz, bu durumu devam ettirebiliyor muyuz bunu bir hafta gözlemlemek lazım.” Bir haftalık gözlemin ardından bazı tedbirlerin yeniden gözden geçirilebileceğine dikkat çeken Ceyhan şöyle devam etti:

Tedbirler gözden geçirilebilir

BU NOKTADA DURMAK ÖNEMLİ

Ben bu salgını kontrol edebiliyorum demek için ulaşmanız gereken nokta burası. Günlük iyileşen vaka sayısının, günlük yeni vaka sayısının üzerinde olması, sağlık sistemi ve ekonomi açısından oldukça önemli. Bu noktaya biraz daha uzun bir sürede ulaşabiliriz diye hesaplıyorduk. Beklediğimizden daha kısa sürede gerçekleşti. Bu noktaya gelmek değil, şimdi bu noktada durmak önemli olan. Bir hafta sonra bu durumu devam ettirebildiğimizi gözlemlersek, oturup, artık hangi tedbirleri hangi önlemleri hangi hızla kaldıracağız gibi konuları konuşabiliriz.

MÜCADELEDE BİRİNCİ KRİTER SABIR

Japonya örneği var. Tam o noktayı geçti, tedbirleri gevşetti ve yeniden ayrıştı. Günlük vaka sayıları arttı, iyileşen vaka sayısı düştü. Bunun sonunda sıkı yönetim ilan etmek zorunda kaldı. Salgın kontrolünde birinci kriter sabırdır. Sabretmeden bazı şeyleri erken yaparsanız, ondan sonra ödetir. Bu bir savaş. Karşıda düşman duruyor hâlâ, sadece yavaş ateş etmeye başladı. Ama biz şimdi siperleri terk edip çıkarsak ortaya, kayıp büyük olur. Bir adım atıp bakacağız, virüs nasıl adım atıyor. Hep böyle kontrollü gitmek zorundayız.

65 YAŞ ÖNCELİK OLABİLİR

Bazı konuların kararını devlet verecek. Hangi önlemi nasıl gevşetecek göreceğiz. Kontrol noktasını geçmeden bunları konuşamazsınız. Gözlemlere devam edip emin olduktan sonra konuşulur. Çok uzun değil bir hafta süre. Ondan sonra devlet karar verecek. Bu kararların bir kısmını sosyal ihtiyaçlar belirleyecek. 65 yaş üstünün uzun süre evde durması bazı sağlık problemlerine de yol açabilir. O yüzden onları belki önceliklendirebilirler. Ekonomik olarak da önelikler var. Bazıları daha çok, bazıları daha az riskli.”

SIFIR OLANA KADAR TEDBİRLERE DEVAM

Tedbirler gözden geçirilebilir

İsmail Balık ise tabloyu şu sözlerle değerlendirdi:“Salgın seyrindeki önemli eşiklerden olarak görebileceğimiz durumlardan biri, ilk defa gerçekleşti. Günlük iyileşen vaka sayısı, yeni tanı koyulan vaka sayısını geçti. Eğer bu tablo birkaç gün daha bu şekilde devam ederse, o takdirde salgın eğrisinin aşağı yöne çevrildiğini gösterir. Ama günlük yeni vaka sayısı özellikle sıfır olana kadar tedbirlere devam etmek gerekir. Ülke çapında arka arkaya en az 10 gün vaka görülmemesi durumunda birçok kısıtlama kaldırılacaktır ama korona sonrasında da bazı alışkanlıklarımızı devam ettirmememiz, artık mutlaka yararlı olacaktır. Sosyal mesafeyi koruma; kucaklaşma, öpüşme, tokalaşma geleneklerini artık tamamen terk etme gibi. Tam rahatlama hissedebilmek için ise ya çok etkili bir aşının bulunması ya virüsün mutasyon geçirerek bulaşma özelliğini kaybetmesi ya da dünya nüfusunun yarısından fazlasının hastalığı geçirip bağışık olması gerekir.”

Tedbirler gözden geçirilebilir

Sağlık Bakanlığı’nın önceki akşam açıkladığı tabloya göre 24 Nisan’da 3 bin 246 koronavirüs hastası iyileşirken; 3 bin 122 yeni vaka tespit edildi. Böylelikle ilk kez günlük iyileşen sayısı, yeni vaka sayısını geçmiş oldu.

Tedbirler gözden geçirilebilir

Hürriyet Ankara, Prof. Dr. İsmail Balık ve Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın salgının kontrol noktasıyla ilgili mesajlarını ve uyarılarını ‘Salgın kontrol noktası’ manşetiyle 24 Nisan’da gündeme getirmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tedbirler gözden geçirilebilir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2020 tarihinde saat 10 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tedbirler gözden geçirilebilir haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

28 Kasım 2021, Pazar
 • İmsak
  06:12
 • Güneş
  07:41
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı