ANKARA HABERLERİ

Tebrikler Buğra

Selma KASAP/AA
16.09.2021 - 22:01 |Son Güncelleme :

Otizmli piyanist Buğra Çankır, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde girdiği sınavda tüm aşamaları başarıyla geçerek Türkiye'nin otizmli ilk doktora öğrencisi olmayı başardı.

Selma KASAP/AA

Doğadaki tüm seslerin frekanslarını ayırt edebilme yeteneği, 2007'de Wisconsin Medical Society tarafından tescil edilen ve ‘müzikal deha’ olarak da literatüre giren Buğra, Dünya Engelliler Piyano Yarışması'nda finale kalma başarısı da gösterdi. Yurt içi ve dışında birçok konser veren Buğra, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Tezli Yüksek Lisans sınavlarını başarıyla kazanarak Türkiye'de bir ilke imza attı. Buğra Çankır, YÖK’ün otizmliler için doktora programına başvuruda yabancı dil şartını kaldırmasıyla başvurduğu Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin doktora sınavını da başarıyla geçti. Baba Kemal Çankır, Buğra’nın başarılarıyla ilgili şunları aktardı:

OTİZMLİLER İÇİN YENİ BİR YOL AÇTI

“2 Şubat 2021'de Buğra adına yazdığım dilekçe ile otizmlilerin doktora yapmasının önündeki yabancı dil engelinin kaldırılması yönünde talepte bulunduk. Dilekçemiz, YÖK Engelli Komisyonu nisan ayı toplantısında ele alındı. YÖK, tarihi bir kararla, otizmin yanı sıra dil öğrenmede özel güçlükleri bulunan zihinsel engelliler, işitme engelliler ve otizmli engel gruplarını da içine alacak şekilde sanatta yeterlilik programlarına başvuruda yabancı dil şartını kaldırdı. Bu engelin kalkmasıyla Buğra, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin sanatta yeterlilik programına başvuru için bütün yaz boyu günde beş saat çalıştı. Doktora sınavında çok güzel bir performans gösteren Buğra, doktora programına kayıt hakkı kazandı. Şu anda Türkiye'de otizmli olarak doktora programına kabul edilmiş ve devam edecek ilk öğrenci Buğra oldu. Bundan dolayı çok mutlu, çok gururluyuz. Buğra'nın müzikte yetenekli otizmliler için yeni bir yol açmış olmasından da ayrıca gururluyuz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tebrikler Buğra hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Eylül 2021 tarihinde saat 22 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tebrikler Buğra haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ekim 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:39
 • Güneş
  07:03
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı