ANKARA HABERLERİ

Tatilden dönen en az 5 gün izole olsun

Yeşim SERT KARAASLAN/AA
11.09.2020 - 00:02 |Son Güncelleme :

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Ankara’da yaşayanların yazın memleketlerine ve kısmi olarak da tatil beldelerine gittiğini, bu durumun da enfekte kişi sayısının artmasında etkili olduğunu söyledi.

Yeşim SERT KARAASLAN/AA

Şehir dışından dönüşlerde herkesin kendini karantinaya alması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. İlhan, kendini COVID-19 pozitif olan bin kişi ile temasta olmuş farz ederek en az 5 gün süreyle çevresinden izole etmesinin önemli olduğunu vurguladı. Verilere göre özellikle son birkaç gündür Ankara’nın yeni vaka sayısında zirve yaptığını da belirten İlhan, “Başkent’te durum neden böyle?” sorusunu yanıtladı:

HER 6 KİŞİDEN BİRİ 24 YAŞ ALTI

* Ankara’da düğün, sünnet, nişan gibi törenlerin çok fazla olması, hatta sokak düğünlerinin çok fazla olması önemli bir etken. Her ne kadar kısıtlama gelmiş olsa da bu zamana kadar yapılanlar, vakalardaki artışın nedenlerinden biri.

* Ankara’da genç nüfus fazla. Genç nüfus bir araya çok fazla geliyor ve genç nüfusun gelmesiyle birlikte hastalık birbirine bulaşıyor ve kişiler enfekte oluyor. Sağlık Bakanı’mızın açıklamasında da gördük ki virüse en çok sahip olanlar 25-49 yaş arasındakiler.

* Tanı alan bin 700 kişiye bakıldığında 64’ünün 14 yaş altında ve 226 kişinin de 15-24 yaş arasında olduğunu biliyoruz. Neredeyse tanı alan her 6 kişiden biri 24 yaş altında gençler ve çocuklar. Bu kişiler de virüsü bulaştırıyorlar, çevreye taşıyorlar.” 

KISITLAMALAR GELEBİLİR

Vaka artışlarının devam etmesi halinde Ankara’da kısıtlamalar getirilebileceğine dikkat çeken İlhan, “Örneğin, Kurul ‘hafta sonu tüm alışveriş merkezleri, tüm yemek salonları saat 22.00’de kapatılabilir’ diyebilir. Bunun dışında kurul tarafından hafta sonunda 1-2 gün için 18 yaş altının ve 65 yaş üstünün dışarı çıkmasına kısıtlama getirebilir. Piknik ve açık alanlara ilişkin bir karar da alınabilir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tatilden dönen en az 5 gün izole olsun hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2020 tarihinde saat 00 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tatilden dönen en az 5 gün izole olsun haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Eylül 2020, Cuma
 • İmsak
  04:53
 • Güneş
  06:19
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  19:12
 • Yatsı
  20:32
Sayfa Başı