ANKARA HABERLERİ

Tasarım yarışmasında ODTÜ’ye altı ödül

Gamze KOLCU
18.06.2018 - 17:11 |Son Güncelleme :

ODTÜ Öğretim Üyesi Hakan Gürsu “European Product Design Award” yarışmasında altı ödüle layık görüldü. Gürsu, enerji tasarrufu sağlayan tencere, üç boyutlu ahşap puzzle oyuncak, çalışma alanlarına düzenleyici çözüm getirmeye yönelik geliştirilen kalem saklama alanı tasarımlarıyla tam not aldı.

Gamze KOLCU

Gündelik hayatta yaşam kalitesini artıran ve küresel problemlere çözüm öneren ürünleri tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen “European Product Design Awards” yarışmasının 2017-2018 yılı sonuçları açıklandı. Geçen yıl ilki düzenlenen yarışmada üç ödül alan Gürsu ve Designnobis ekibi, tasarladıkları ürünler ile bu yıl beş projede altı ödüle layık görüldü. Ödül töreni 18 Eylül’de Avrupa Parlamentosu’nun vereceği özel bir davet kapsamında Brüksel’de yapılacak. Gürsu ve ekibinin geliştirdiği ödüllü ürünler ve dikkat çeken özellikleri şöyle:

ELEKTRİKLİ İNSANSIZ ARAÇ

Eco Barrow, tarım endüstrisinde kullanılmak üzere geliştirilen, elektrik motorlu insansız araç, çiftçilere düşük yakıt tüketimi sağlayarak maliyet verimliliği oluşturuyor. Önceden tanımlanmış bir patikada yol alabiliyor veya kumanda ile yönetilebiliyor.

Tasarım yarışmasında ODTÜ’ye altı ödül

TENCERE İLE ENERJİ TASARRUFU

Heat X, enerji tasarrufu sağlayarak sağlıklı pişirme üzerine geliştirilmiş inovatif bir tencere. Ürün, en çok tüketim yapılan alanlardan mutfaklardaki enerji kaybını hedef alıyor. Ocaktan gelen ısının tamamını içine alarak pişirme süresini kısaltıyor, enerji tasarrufu sağlıyor.

ÜÇ BOYUTLU AHŞAP PUZZLE

Zero Pixels, yaratıcı ve üretici düşünceyi etkin kılan üç boyutlu ahşap puzzle oyuncak olarak geliştirilen ürün, ahşap oluşunun yanı sıra 24 farklı çeşit parça bulundurması ile benzerlerinden ayrılıyor. Zero Pixels ile toplamda 240 parça ile yüzlerce kombinasyon yaratılabiliyor.

KALEM SAKLAMA DEPOSU

Fume, modern çalışma alanlarına düzenleyici çözüm getirmeye yönelik geliştirilen kompakt ürün kırk adet markör kaleme saklama alanı oluşturuyor. Hem ambalaj hem stand görevi gören tasarım, boşlukların verimli kullanılması ve şeffaf malzeme tercihi ile markörlerin görünürlüğüne olanak sağlayarak kırtasiyelerde veya kişisel alanlarda diğer kalem düzenleyici standlardan ayırıcı nitelik sunuyor.

VERİMLİ VE DÜZENLİ ÇALIŞMA ALANI

Wraparound, çalışma alanlarında verimli ve düzenli alan kullanımına yönelik geliştirilen tasarım, silikon bir kablo yuvası sağlarken kalem veya farklı kırtasiye malzemelerini de düzenleyebilerek çok fonksiyonlu bir kullanım sağlıyor. Köşeli, yuvarlak, döner gibi farklı yüzeylerle uyumu ve kolayca sabitlenebilmesi, tercih edilen malzeme kullanımıyla avantajlı sunuyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tasarım yarışmasında ODTÜ’ye altı ödül hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Haziran 2018 tarihinde saat 17 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tasarım yarışmasında ODTÜ’ye altı ödül haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Kasım 2021, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Güneş
  07:39
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  18:56
Sayfa Başı