ANKARA HABERLERİ

Suda yeni tarife Meclis’ten geçti

Murat YILMAZ
13.06.2021 - 02:00 |Son Güncelleme :

Kent gündeminde uzun süredir tartışma konusu olan ve sürekli ertelenen kademeli tarife uygulaması bu ay ki ABB Meclisi’nde sonuçlandı. CHP’nin ‘0 ile 15 metreküp arası 5 lira+ÜFE, 15 ile 30 metreküp arası 7 lira+ÜFE, 30 metreküp üzeri 9 lira +ÜFE’ olarak sunduğu kademeli tarife teklifi, CHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla kabul edildi. AK Parti ve MHP ‘çekimser’ kaldı.

Murat YILMAZ

Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Meclisi, haziran ayı toplantısının son oturumunda, nisan ayında oy çokluğuyla reddedilen, ABB Başkanı Mansur Yavaş tarafından veto edilerek yeniden Meclis’e gönderilen ve ertelenerek haziran ayına gelen kademeli su tarifesi konusunu görüştü. CHP Grup Başkanvekili Yaşar Neslihanoğlu, toplantıda kademeli tarife ile ilgili yeni bir teklif sundu. Neslihanoğlu, komisyon raporu da dikkate alınarak konut tipi aboneliklerle önceki teklifin üç kademeli olarak şu şekilde değiştirilmesini önerdi:

Suda yeni tarife Meclis’ten geçti

CHP YENİ TEKLİFİ SUNDU

“0 ile 15 metreküp arası 5 lira+ÜFE. 15 ile 30 metreküp arası 7 lira+ÜFE. 30 metreküp üzeri 9 lira +ÜFE. Sonuçta burada 0-15 metreküp arasında ciddi bir yüzde 85’lik kısımda fiyat 5 lira, değişmiyor.” Neslihanoğlu, sosyal yardım alanlarla ilgili ise “Yine 10 metreküpe kadar 1 lira, 10 ile 15 metreküp arası 5 lira, 15 ile 30 arası yine konut aboneliğindeki gibi 7 lira, 30 metreküp üzeri 9 lira. Zaten buradaki amaç sosyal yardım alanların 10 metreküpe kadar 1 lira olmasıydı. Bunu da aynı şekilde öneriyoruz” dedi.

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Sulama suyu kullananlar ve iskân almamış binaların su kullanımıyla ilgili de bir düzenleme yapılması gerektiğini belirten Neslihanoğlu, “Bunlarla ilgi ASKİ bir çalışma yapıp bize sunarsa, iskânsız binalara farklı bir tarife uygulanır, böylece iskân almalarını sağlamış oluruz, bu da ilçe belediyelerine bir gelir olur” dedi. Hukuk ve Tarifeler Komisyonu Başkanı Ercan Kınacı da çalışma yapılıp getirilmesi halinde bunu değerlendirebileceklerini söyledi. CHP’nin yeni tarife teklifi için CHP ve İYİ Parti’li üyeler, ‘evet’ yönünde oy kullandı. AK Parti ve MHP’li üyeler ise ‘çekimser’ kaldıklarını belirtti. Yeni tarife CHP ve İYİ Parti’li üyelerin oylarıyla kabul edilmiş oldu.

UYGULAMA BAŞLAMIŞ OLDU

Ankara’da mevcutta konut aboneliklerinde suyun metreküp fiyatı, atık su da eklendiğinde KDV hariç 5 TL olarak uygulanıyordu. Kademeli tarife teklifi, ilk olarak 2019’un eylül ayında ABB Başkanı Mansur Yavaş tarafından gündeme getirildi. AK Parti ve MHP grupları, ‘suya zam yapılmak istendiği’ gerekçesiyle tarifeyi reddetti. Başkan Yavaş, CHP ve İYİ Parti grupları ise kademeli tarifenin ‘vatandaşları su tasarrufuna yönlendireceğini’ gerekçe gösterdi. Kademeli tarife teklifi kent gündeminde sürekli tartışıldı. Önceki tarife teklifinde ‘10 metreküp ve üzeri su kullanan abonelerin 7.5 TL, 15 metreküp ve üzeri su tüketimi yapan abonelerin ise 9 TL’ ödenmesi isteniyordu. CHP’nin teklifinde ise metreküp kullanım oranları değiştirilerek yeni teklif ‘0 ile 15 metreküp arası 5 lira+ÜFE, 15 ile 30 metreküp arası 7 lira+ÜFE, 30 metreküp üzeri 9 lira +ÜFE’ şeklinde oldu. Meclis’te kabul edilen yeni tarife ile birlikte artık Ankara’da da su faturalarında kademeli uygulama başlamış oldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Suda yeni tarife Meclis’ten geçti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Haziran 2021 tarihinde saat 02 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Suda yeni tarife Meclis’ten geçti haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Ağustos 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:04
 • Güneş
  05:44
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  20:06
 • Yatsı
  21:38
Sayfa Başı