ANKARA HABERLERİ

‘Su Perilerinin Dansı’ için Koruma Kurulu’ndan izin gerekiyor

Murat YILMAZ
25.09.2020 - 17:15 |Son Güncelleme :

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, sosyal medyada ikinci kez gündeme gelen ‘Su Perilerinin Dansı’ heykeli için Koruma Kurulu’ndan alınacak izin sonrası kapsamlı bir çalışma yapılacağını söyledi.

Murat YILMAZ

Kuğulu Park’ın üst kısmında alt geçit ve kavşak çalışması yapılırken havuzun altındaki elektrik ve su giderlerinin tahribata uğradığına dikkat çeken Başkan Taşdelen, havuzda da izolasyon sorunu olduğunu belirtti. Sürecin devam ettiğini kaydeden Taşdelen, “‘Vanayı açın’ etiketi var ama ancak direkt vanayı açacak bir durum yok, keşke vanayı direkt açabilsek” dedi. Taşdelen Hürriyet Ankara’ya şu bilgileri verdi:

‘Su Perilerinin Dansı’ için Koruma Kurulu’ndan izin gerekiyor

O HEYKEL BABAMIN EMANETİ

“Su Perilerinin Dansı heykeli, babamın (Çankaya eski Belediye Başkanı Doğan Taşdelen) Ankara’ya kazandırdığı çok güzel heykellerden biridir. O heykel babamın emanetidir. Su Perisi, Madenci Anıtı, İnsan Hakları heykellerinin hepsi Koruma Kurulu’nun koruması altında. Babam o zaman bu heykellere kimse bir müdahalede bulunmasın diye Koruma Kurulu’ndan tescillettirmiş. Bir tadilattan önce Koruma Kurulu’ndan izin almak gerekiyor. Biz orada ‘çalışmaya başlayacağız’ dediğimizde, çalışmaya başladık zaten. Süreci başlattığımızda şunu da gördük; kavşak çalışması o zaman yapıldığında altta bütün elektrik ve su giderleri tahribata uğramış.

TADİLAT GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

10 sene önce bir tadilat çalışması da yapılmış. Havuza doldurulan su, izolasyon olmadığı için tamamen aşağıya geçiyor. Bu sebeple kapsamlı bir tadilat gerekiyor. Elektrik, su ve izolasyonuyla ilgili bütün teknik çalışmaları yapıyoruz. Tamamlayınca Koruma Kurulu’na sunacağız. Kuruldan gerekli izinleri aldıktan sonra yapacağız. ‘Vanayı açın’ etiketi var ama direkt vanayı açacak bir durum yok, keşke vanayı direkt açabilsek. Yer altından geçen bütün hatlar zarar gördüğü için, direkt vanayı açamıyorsunuz. Havuzun da izolasyon problemi var. Komple kalıcı bir şekilde yeniden bir tadilat gerçekleştireceğiz.”

‘Su Perilerinin Dansı’ için Koruma Kurulu’ndan izin gerekiyor

İKİNCİ KEZ GÜNDEME GELDİ

Sosyal medya kullanıcıları, Kuğulu Park’ın üst kısmında yer alan ve geçtiğimiz yıl su ile ışıklandırma sisteminin yenileneceği açıklanan heykel için yeniden harekete geçerek, bir kez daha #vanayıaçın etiketiyle çok sayıda paylaşım yaptı. Hürriyet Ankara konuyu #vanayıaçın2 başlığıyla sayfalarına taşıdı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Su Perilerinin Dansı’ için Koruma Kurulu’ndan izin gerekiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Eylül 2020 tarihinde saat 17 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Su Perilerinin Dansı’ için Koruma Kurulu’ndan izin gerekiyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Ekim 2021, Çarşamba
 • İmsak
  05:41
 • Güneş
  07:05
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:32
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı